Třetina malých a středních firem a podnikatelů se domnívá, že euro se v Česku začne používat do roku 2030. Dalších osmadvacet procent očekává vstup Česka do eurozóny nejpozději do roku 2035. V součtu to představuje většinových jednašedesát procent, vyplývá z dubnového průzkumu ČSOB.
Optimističtější jsou podle průzkumu menší a středně velké firmy s obratem do čtyřiceti milionů korun, naproti tomu větší podniky se přiklánějí spíše až k roku 2035. „Přeji si to každý den, ať už euro tady je. Velkou část kupuji za eura a kvůli konverzi přicházím o fůru peněz,“ uvedl majitel výrobce pečeného müsli Janova pec Jan Král.
Dalších přibližně šestnáct procent firem a podnikatelů očekává přijetí eura do roku 2040 a později. Naproti tomu třiadvacet procent dotazovaných má za to, že euro v Česku nebude nikdy. „Já v tom velkou výhodu nevidím, ale my z hlediska eura jsme spíše importéři než exportéři, takže nejsem pro přijetí,“ uvedl jednatel společnosti Hydraulics ze Zlínska Libor Kráčalík.
Více než polovina firem a podnikatelů, dvaapadesát procent, přitom neočekává, že by jim přijetí eura nějak významně zjednodušilo život. „Já to nedokážu posoudit, ale pokud jsem měl možnost vidět, jak se podniká v Německu, v Rakousku a ve Švýcarsku, a pokud by se stejné podmínky nastavily u nás, tak by to asi mělo být jednodušší,“ míní řezbář a rytec Jiří Rücker.
Česko se zavázalo přijmout společnou evropskou měnu ve smlouvě o přistoupení k Evropské unii. Žádný termín pro zavedení eura ale stanovený není. Diskuse kolem eura se v Česku zintenzivnila poté, co v novoročním projevu prezident Petr Pavel uvedl, že je načase euro přijmout. Při dotazování na přijetí eura v Indexu očekávání firem na podzim 2021 byla ještě většina firem a podnikatelů, tehdy sedmašedesát procent, proti přijetí eura.