Ceny starších domů po rekonstrukci v Česku průměrně meziročně i mezičtvrtletně zdražily v prvním čtvrtletí o tři procenta. Průměrná cena byla 46 205 korun za metr čtvereční. Přestože většina větších měst a jejich okolí zaznamenala meziroční pokles cen, mezičtvrtletně u velké části z nich ceny vzrostly o procenta.
Nejvíce oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku zdražily rodinné domy, chaty a chalupy v Brně a Hradci Králové. Naopak zlevnění se týkalo nejvíc Plzeňska. Oproti stejnému období minulého roku nemovitosti nejvíce zdražily v Českých Budějovicích a zlevnily v Praze. Vyplývá to z analýzy realitního portálu FérMakléři.cz.
Obdobně jako tomu bylo u starších zrekonstruovaných bytů, ceny domů v loňském čtvrtém čtvrtletí zaznamenaly v průměru mírný pokles cen, začátkem letošního roku ale začala jejich hodnota opět růst.
Nejdražší nemovitosti jsou tradičně v Praze, kde bylo možné koupit v prvním čtvrtletí dům velikosti 150 metrů čtverečních o přibližně milion korun levněji než začátkem roku 2023. Vedle Prahy ukázala analýza meziroční zlevnění starších domů i v dalších krajských městech.
V Brně činila meziroční úspora na koupi staršího domu dvě procenta, a cena tak byla nižší o zhruba 260 tisíc korun proti nemovitosti stejné rozlohy kupované loni. Zároveň ale byly nemovitosti o pět procent, tedy zhruba o 3500 korun na metr čtvereční, dražší než koncem loňského roku.
Poměrně významně meziročně a mezičtvrtletně poklesly ceny v Plzni, kde tak v prvním čtvrtletí byly třetí nejlevnější domy v republice po Ústí nad Labem a Ostravě. Meziročně ceny plzeňských domů klesly o šest procent a mezičtvrtletně o čtyři procenta. Podobně na tom byly také nemovitosti v Olomouci, kde meziročně cena domů klesla o čtyři procenta a mezičtvrtletně o procenta tři.
Zatímco například v Ostravě a Českých Budějovicích se ceny domů výrazně zvýšily v meziročním srovnání, oproti předešlému čtvrtletí nebyl nárůst cen tak markantní. Metr čtvereční v ostravských domech proti prvnímu čtvrtletí 2023 zdražil o dva tisíce korun, mezičtvrtletně o pět set korun. V Českých Budějovicích metr čtvereční zdražil meziročně o čtyři tisíce korun, mezičtvrtletně ceny zůstaly téměř stejné.
„Údaje za poslední měsíce potvrzují, že ceny starších domů se vracejí k růstové trajektorii. Mezi další faktory ukazující na oživení trhu pak patří i růst poskytnutých hypotečních úvěrů,“ řekl jednatel společnosti FérMakléři.cz Lumír Kunz.
„Dle prognóz se repo sazba může na konci roku pohybovat kolem čtyř procent a v roce 2025 kolem tří procent, je tedy pravděpodobné, že trh budou navíc rozhýbávat i zase konečně příznivější ceny hypoték,“ doplnil Kunz.
Podle dat Swiss Life Hypoindexu průměrná sazba hypoték na počátku května mírně klesla z dubnových 5,57 procenta na 5,52 procenta. Je tak nejníže od května 2022. Zatímco Česká národní banka letos snížila dvoutýdenní repo sazbu o 1,5 procentního bodu, banky úrokovou sazbu hypotečních úvěrů o půl procentního bodu.