Šéfredaktorka slovenského Forbesu Lucia Okšová v osobním rozhovoru pro český Forbes mluví o tom, jaká atmosféra je v zemi po středečním atentátu na premiéra Roberta Fica a co se čeká dál.
Zdravotní stav Roberta Fica mezitím zůstává vážný. „Nemůžeme říci, že je v bezpečí,“ řekl ve čtvrtek odpoledne budoucí slovenský prezident Peter Pellegrini poté, co premiéra navštívil v nemocnici. Fico je podle něj schopen mluvit, ale zvládne jen několik vět a je také velmi unavený.
Do jakého dne se Slovensko probudilo?
Slovensko se probudilo do dne, v němž dochází k uvědomění si, kam až může dospět eskalace napětí ze všech stran, z jakéhokoli politického spektra. Do dne, v němž spory mezi dvěma tábory, které jsou otevřeně nepřátelské a mají naprosto rozdílné názory, ne že ustaly, ale zamrzly.
V jaké atmosféře je celá země?
Ještě ve středu večer byl cítit ve společnosti velký chaos. Veřejně vystupovali i politici, kteří se na této tragédii snažili získat politické body. Jedna strana obviňovala druhou, kdo za to víc může. Velmi tvrdá vyjádření přišla i od vládních představitelů ve smyslu, že začala politická válka. To jsou slova Andreje Danka (šéfa Slovenské národní strany, pozn. redakce).
Nebo když se novinářka ptala ministra Roberta Kaliňáka během noční tiskové konference v nemocnici, zda vláda zmírní rétoriku vůči novinářům, zda k této vyhrocené atmosféře sami nepřispěli svými vyjádřeními a zhrubnutím veřejného diskurzu, tak zareagoval pouze slovy: „Paní novinářko, já vám koupím zrcadlo.“ Přitom právě Robert Fico několikrát označil novináře jako potkany, krysy, hyeny.
Ale to bylo včera. Dnes vidíme vedle sebe kráčet úřadující prezidentku Čaputovou s ministrem Kaliňákem a sledovali jsme společné vystoupení prezidentky se zvoleným prezidentem Petrem Pellegrinim.
To je v kontextu slovenské politiky velká změna, že?
Ano. Politici dávají jasně najevo, že spolu dokážou fungovat, že i když mají odlišné názory, že násilí odsuzujeme všichni společně. Také my, jako šéfredaktoři médií, jsme podepisovali společné prohlášení, že odsuzujeme takový násilný čin, stejně jako jsme před lety odsoudili vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Považujeme útok na novináře i útok na politika za útok na demokracii.
Slovenský parlament přerušil jednání, politická kampaň opozice je přerušená, veřejný život je do jisté míry ochromený. Čeká se na každou novou zprávu z nemocnice v Banské Bystrici. Jaká opatření v zemi platí?
Zpřísňují se bezpečnostní opatření, například v parlamentu, kde už včera večer informovali o zákazu veřejných návštěv. Zvažuje se zpřísnění opatření při inauguraci nového prezidenta Petra Pellegriniho.
Hodně se spekuluje o konkrétních důvodech útoku, což je například i pro mě v tuto chvíli nejasné. Nedá se jednoznačně říct, že by názorově vyšel jako sympatizant z protivládního tábora, v minulosti naopak sympatizoval s nacionalistickou organizací Slovenští branci.
Trhy nějak reagují? Nebo slovenští byznysmeni?
Všichni jsou v šoku. Slovenští byznysmeni situaci komentují spíše na soukromých účtech na sociálních sítích. Příkladem může být status Michala Meška, CEO a spolumajitele sítě knihkupectví Martinus, EY Podnikatele roku 2020, který napsal, že i přes silné emoce je potřeba deeskalovat napětí a zmírnit agresivitu.
Není teď slovenská demokracie v ohrožení i v jiném smyslu? Nebudou se teď vládní politici snažit omezit opozici nebo média?
Jedna věc je, co bych si přála, a druhá, co skutečně nastane. Protesty a extrémní napětí poslední doby byly způsobeny vládní snahou o ovládnutí a proměnu veřejnoprávních médií v STVR, tedy Slovenské televize a rozhlasu. To teď do jisté míry ustalo, ale myslím si, že se k těmto tématům vláda vrátí.