Novodobý Robin Hood v sukních? Výrazná žena v plátěných kalhotách a lněné košili z ekologicky udržitelného materiálu. Rakušanka Marlene Engelhorn je dědička 680 milionů korun a Forbesu poskytla exkluzivní rozhovor. Koncept bohatství v rukou jedince se jí příčí a devadesáti procent z majetku se rozhodla unikátní způsobem vzdát.
Její předci jsou miliardáři, filantropové a podnikatelští géniové z rodu Engelhornů. Jenže to je jí proti srsti. „Dědictví je v podstatě dynastická forma předávání moci na další generaci, aniž se vědělo, zda jsou tito lidé vhodní k tomu, aby tuto moc měli. Jde pouze o loterii, jestli se narodíte bohatí,“ říká žena v krátce střižených vlasech a košili zapnuté ke krku.
Odmala byla, jak sama říká, privilegovaná. Dědička chemického gigantu BASF a majitelka německého i rakouského občanství měla vždy jiný život než většina lidí. A je to právě finanční privilegium, kterého se touží vzdát. Jak?
Svůj majetek nechce a plánuje ho přerozdělit demokratickým způsobem. „Dědictví je příkladem moci, která nemá demokratický mandát, není transparentní a odpovědná. Žijeme v jedenadvacátém století, nepotřebujeme feudální systém z toho devatenáctého,“ vysvětluje.
Marlene své myšlenky vyjadřuje perfektní angličtinou a je znát, že ty politicky podbarvené neříká poprvé. V místech, kdy popisuje občanskou nerovnost, začne mluvit rychleji, hlasitěji a plamenně. Pro cíl přerozdělit svůj majetek očividně dýchá.
Dvaatřicetiletá žena už rok pracuje na plánu, který na sebe strhl pozornost světových médií. Se svým týmem dala do chodu projekt Guter Rat für Rückverteilung (Dobrá rada pro přerozdělování), občanské sdružení, do kterého bylo ve dvoustupňovém procesu vybráno padesát osob tak, aby co nejlépe zastupovaly současnou rakouskou populaci.
Mám-li být upřímná, kam ty peníze půjdou, pro mě není až tak zajímavé.
Marlene Engelhorn