Američtí regulátoři se chystají zahájit antimonopolní vyšetřování technologických společností Microsoft, OpenAI a Nvidia, aby prověřili jejich vliv na odvětví umělé inteligence.
Informují o tom agentura Reuters a další média s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Aktivity společností Microsoft a OpenAI podle zdrojů prozkoumá Federální obchodní komise (FTC), zatímco na aktivity Nvidie se zaměří ministerstvo spravedlnosti.
Regulátoři se podle Reuters na rozdělení vyšetřování dohodli v minulém týdnu a v následujících dnech bude dohoda dokončena.
Společnost OpenAI vyvinula populární chatovací systém ChatGPT založený na umělé inteligenci, který předloni zdarma zpřístupnila veřejnosti. Systém si rychle získal popularitu a výrazně přispěl k vlně zájmu veřejnosti, médií a investorů o umělou inteligenci.
Softwarový gigant Microsoft s firmou OpenAI úzce spolupracuje a investoval do ní kolem třináct miliard dolarů (téměř 300 miliard korun). Při loňských změnách ve vedení OpenAI získal ve správní radě tohoto podniku místo pozorovatele bez hlasovacích práv.
Výrobce čipů Nvidia stojí v čele světového trhu s čipy pro umělou inteligenci a v poslední době těží z prudkého růstu zájmu o tuto technologii.
Cena akcií Nvidie se od začátku letošního roku zvýšila o téměř 150 procent. Ve středu tak tržní hodnota podniku poprvé překročila tři biliony dolarů (zhruba osmašedesát bilionů korun).
V minulém týdnu se vedoucí amerického antimonopolního úřadu Jonathan Kanter na konferenci o umělé inteligenci zmínil o „strukturách a trendech v AI, nad nimiž bychom se měli pozastavit“.
Upozornil také na fakt, že tato technologie využívá obrovské množství dat a výpočetního výkonu. To může již dominantním firmám, jakými jsou právě Microsoft, OpenAI a Nvidia, poskytnout značnou výhodu.