Nejbohatší člověk planety potvrdil, že tisíce výkonných čipů pro umělou inteligenci, které měla rezervované společnost Tesla, nakonec nezamířily k výrobci elektroaut, ale do jeho sociální sítě.
Elon Musk pomohl své síti X a konkrétně startupu xAI předběhnout ve frontě na zatím nejvýkonnější AI čipy světa jinou společnost, které šéfuje. Automobilce tak posunul termín, kdy cenné výpočetní jednotky od čipového gigantu Nvidia obdrží. Krok vrhá zvláštní světlo na Muskova předchozí tvrzení, jak jsou pro něj prioritou investice Tesly do umělé inteligence.
Se spekulací o přesměrované dodávce původně přišel byznysový televizní kanál CNBC, vycházející z interní zprávy Nvidie z loňského prosince. Musk později informaci potvrdil a znovu tak přitáhl pozornost na možný střet zájmů a protichůdné priority ve vedení automobilky.
X má díky Muskově rozhodnutí v předstihu získat 12 tisíc grafických procesorů H100. Uvedené čipy jsou přitom klíčové pro Muskovy ambice vytvořit z Tesly společnost zaměřenou na umělou inteligenci a robotiku – což je navrch strategie prosazená Muskem navzdory přáním části investorů Tesly, kteří by raději, kdyby se firma soustředila na stávající součásti podniku.
Musk v reakci prohlásil, že rozhodnutí bylo čistě logistické, protože Tesla údajně neměla v době dodání kde čipy zapojit a ty by tak zbytečně ležely ladem.
„Jižní rozšíření továrny Giga Texas je téměř dokončeno. Zde bude umístěno padesát tisíc H100 pro trénink plnohodnotného autonomního řízení,“ napsal Musk na vysvětlenou.
Grafické a AI čipy H100, které se prodávají za pětadvacet až třicet tisíc dolarů za kus, zatím stále představují nejvýkonnější grafické procesory světa a poptávka po nich dlouhodobě převyšuje nabídku. Obsahují neuvěřitelných 80 miliard tranzistorů, což je o padesát procent více než předchozí generace čipů A100.
Navrženy byly speciálně pro maximalizaci výpočetního výkonu, který umělá inteligence potřebuje ke svému provozu a tréninku. Přesměrování jejich dodávky může být z Muskovy strany prostý naschvál, související s takzvaným velkým kompenzačním balíčkem, kterým si de facto řekl o pětadvacet procent akcií Tesly.
Nejbohatší člověk planety se už v lednu v příspěvku na síti X nechal slyšet, že mu není příjemné rozvíjet z Tesly lídra v oblasti umělé inteligence a robotiky, aniž by měl alespoň pětadvacetiprocentní hlasovací kontrolu. „Pokud tomu tak nebude, raději bych vytvářel produkty umělé inteligence mimo Teslu,“ dodal na vysvětlenou.
K vysněným dvaceti pěti procentům přitom nemá zase tak daleko – v současnosti vlastní přibližně třináct procent akcií Tesly a dalších sedm procent podle magazínu Barron’s drží skrze opce.
Ross Gerber ze společnosti Gerber Kawasaki, který patří do skupiny vlivnějších investorů v Tesle, Muskův výkřik následně připodobnil k vydírání akcionářů. „Je to opravdu zklamání a myslím, že i střet zájmů, když dokonce vyhrožuje, že nebude vyrábět produkty v Tesle, i když je jejím generálním ředitelem a má zde odpovědnost vůči akcionářům,“ prohlásil pro CNBC.