Míra inflace v Evropské unii v květnu činila 2,7 procenta, a byla tak o desetinu procentního bodu vyšší než v dubnu. Ve své zprávě to v úterý uvedl statistický úřad Eurostat. V České republice inflace zvolnila na 2,8 procenta z tempa 3,1 procenta, kde byla o měsíc dříve. Eurostat používá harmonizované údaje, které se liší od výpočtů Českého statistického úřadu.
Eurostat zároveň potvrdil svůj rychlý odhad zveřejněný zhruba před dvěma týdny, podle kterého inflace v eurozóně v květnu zrychlila na 2,6 procenta. V dubnu činila 2,4 procenta. Před rokem, tedy v květnu 2023, byla míra inflace v eurozóně 6,1 procenta a v celé Evropské unii 7,1 procenta.
Největší příspěvek k míře inflace v eurozóně letos v květnu měly služby, a to 1,83 procentního bodu. Následovala kategorie potraviny, alkohol a tabák s příspěvkem 0,51 procentního bodu, mírně k inflaci přispělo také neenergetické průmyslové zboží a rovněž energie. Meziměsíčně ceny v eurozóně i v celé EU vzrostly shodně o 0,2 procenta.
Nejnižší inflaci mělo v květnu Lotyšsko, a to nulovou. Ve Finsku míra inflace činila 0,4 procenta a v Itálii 0,8 procenta. Naopak nejvyšší inflaci Eurostat registruje v Rumunsku, kde činila 5,8 procenta, následuje Belgie s inflací 4,9 procenta a pak Chorvatsko s hodnotou inflace 4,3 procenta.
„S květnovým výsledkem harmonizované inflace v rámci Evropské unie se Česká republika opět zařadila mezi země s nejnižší inflací. Dá se říct, že je jedenáctá v pořadí, avšak je to poměrně nepřesné s ohledem na stejný výsledek Polska a Německa,“ komentoval čísla analytik Banky Creditas Petr Dufek.
Zajímavé je podle Dufka to, že osm zemí eurozóny zápasí s inflací vyšší, než je aktuálně v Česku. Připomněl nepříznivé tendence v harmonizované inflaci v České republice, a to přetrvávající vysokou jádrovou inflaci nebo stále rychle rostoucí ceny služeb, včetně nájemného.
Míra inflace v České republice podle národní metodiky výpočtu v květnu činila 2,6 procenta, a snížila se tak z dubnové hodnoty 2,9 procenta, oznámil před týdnem Český statistický úřad. Eurostat používá jinou metodiku, která pracuje s harmonizovanými údaji, aby byly údaje za jednotlivé členské země srovnatelné.