Už jen pár dnů zbývá do data, kdy nabyde plné účinnosti nový stavební zákon a také digitalizace stavebního práva. Od 1. července by měly stavební úřady začít posuzovat záměry stavebníků podle nové legislativy. A ačkoli má být nový stavební zákon posunem k efektivnějšímu povolování, z prvních měsíců panují mezi developery obavy.
Naprostá většina developerů, kteří aktuálně připravují nějakou stavbu, se snažila žádost o stavební povolení podat ještě podle staré legislativy. Právě kvůli obavě z toho, co stavební úřady čeká. Projekty mají developeři rozpracované i řadu let a chtějí je dokončit v procesech, které znají, přestože si na ně dlouhodobě stěžují. Proto spěchali, aby vše stihli před 1. červencem.
„Obavy trhu ohledně připravenosti stavebních úřadů jsou velké. Vyškolení státní správy na digitalizaci, připravenost prováděcích předpisů, materiální vybavení pro úředníky… to všechno je zkrátka velmi problematické. Proto se snažíme co nejvíc věcí podat do konce června podle stávajícího stavebního zákona, protože je to zatím pro nás uchopitelnější, byť v tom novém zákoně by mělo být zjednodušení,“ uvedl v rozhovoru pro Forbes majitel Central Group Dušan Kunovský.
Podobnou snahu při podávání žádosti o stavební povolení přibližuje i Tomáš Kašpar, vedoucí projektu Dům Radost, jehož rekonstrukci chystá rodina Valových na Žižkově.
„Nikdo neví, co se 1. července stane a mám obavu, že ten začátek dobrý nebude,“ říká. Problematické jsou podle něj především podstavy, se kterými se stavební úřady potýkají. A řada úředníků především předdůchodového věku navíc údajně uvažuje o tom, že své místo kvůli nutnosti učit se novým systémům opustí.
Situaci na stavebních úřadech ale paradoxně snahy developerů, ale i menších stavebníků, kteří se také snaží stihnout stávající legislativu, nepomohou. Spíše naopak. Kumulace mnoha žádostí do jednoho okamžiku totiž může v období letních dovolených a proškolování úředníků vést k dočasné paralýze stavebních úřadů.
Což se ostatně už ukazuje. Podle vyjádření zástupců stavebních úřadů, která citovala ČTK, nyní úředníci přijímají násobně víc žádostí než obvykle a narůstá také počet telefonických dotazů.
„Máme zpětnou vazbu i z těch úřadů, že ještě nejsou dostatečně proškoleni a že mají obavy z té nové agendy,“ doplňuje výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle s tím, že snaha podat žádost o stavební povolení ještě podle starého zákona byla napříč trhem.
„První polovina roku bude poměrně kostrbatá. Je to významný nový předpis. A celý ten systém a státní správa se s tím musí naučit pracovat. A my vlastně na té druhé straně také,“ dodává.
Jeho slova potvrzuje také advokát Jakub Štilec z advokátní kanceláře Štilec & Partners, který se stavební legislativě věnuje. „U stavebních úřadů dnes panuje obrovská nervozita a určitě se necítí být dostatečně připraveni. A není se čemu divit. Ty změny legislativy jsou zásadní, a především digitalizace se dolaďovala doslova na poslední chvíli. S těmi klíčovými systémy se úředníci začali seznamovat teprve zkraje června, navíc ne v úplné funkčnosti a s ostrými daty,“ vysvětluje.
„Na druhou stranu doufám, že jde zčásti o bouři ve sklenici vody. Vzpomeňme na přijímání nového občanského zákoníku. Tehdy také panovala kolektivní hysterie a až čas ukázal, že šlo jednoznačně o krok správným směrem,“ dodává Štilec.
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš se snaží obavy také mírnit a ujišťuje, že se během června ladily poslední detaily a systémy jsou intuitivní. Podle něj se přechod na nový stavební zákon s digitalizací podaří zvládnout. Už během června proto odmítl proto možnost, že by se termín přechodu na digitalizované stavební řízení odložil.