Pražské magistrátní úředníky čeká velké stěhování. Nejpozději do roku 2028 se kanceláře magistrátu pro více než tisíc úředníků přesunou z pronajatého Škodova paláce v Jungmannově ulici do budovy na rohu Václavského náměstí a Štěpánské. Tu totiž Praha za 3,5 miliardy korun koupila od Komerční banky, jejíž pobočka v budově zůstane v nájmu.

Prodej historické budovy banky na Václavském náměstí přesně zapadá do trendu, kterého se v posledních letech největší bankovní domy v Česku drží – zbavit se starých budov v centru města a sestěhovat se do vlastních moderních sídel.

„Je to logický trend, bankám už nevyhovovaly historické budovy, které byly sice reprezentativní, ale měly své limity. Takže banky své klienty obslouží z poboček, které jsou v centru města v nájmu, ale moderní a efektivní kanceláře mají jinde,“ shrnuje šéfka Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí a řídící partnerka poradenské společnosti Knight Frank Zdenka Klapalová.

„Banky chtějí mít centrály, které odpovídají stávajícím potřebám a hybridnímu způsobu práce s moderními flexibilními kancelářemi, ideálně přímo na metru,“ dodává.

Komerční banka prodej budovy na Václavském náměstí připravovala už několik let. A v roce 2017 se podobně zbavila například památkově chráněné budovy v ulici Na Příkopě v sousedství Prašné brány.

Od banky ji tehdy koupil německý investor Commerz Real Investmentgesellschaft mbH za zhruba miliardu a půl a v rámci kancelářského projektu Via Una ji spolu s developerskou společností S + B Gruppe AG zrekonstruoval. Loni budovu Na Příkopě koupila za více než dvě miliardy Trinity Bank, která tak trochu vybočuje ze zmiňovaného trendu stěhování bank z centra.

info Foto Trinity Bank
Foto Trinity Bank

„Trinity Bank je výjimka, jinak je ale jasný trend odchodu bank z centra, kde většina staré budovy už prodala. A zároveň banky opouští i Prahu 4, která dříve byla takovým bankovním centrem. Aktuálně jsou hlavními lokalitami oblast Karlína a především Praha 5,“ říká Radek Procházka, zakladatel a vedoucí partner poradenské společnosti Prochazka & Partners.

V Karlíně má vlastní sídlo například J&T Banka, pro kterou ho v rámci skupiny vybudovala J&T Real Estate. Zmiňovaná Komerční banka má hlavní sídlo u stanice metra Stodůlky v projektu City West, kam postupně stahuje své zaměstnance. Zároveň ale Komerční banka vlastní ještě například budovu ve Štefánikově ulici na Smíchově od architekta Karla Pragera. Pobočku v ní ale už nemá a i v jejím případě hledá kupce.

Bankou, která trend stěhování do vlastního moderního sídla odstartovala, byla ČSOB, která už v roce 2005 začala budovat svoji centrálu v Radlicích a zároveň se zbavila několika budov v centru Prahy.

Podobnou cestou jde také Česká spořitelna, která si postaví moderní kampus v rámci jižní části obrovského projektu Smíchov City, který buduje Sekyra Group. A Prahu 5 si vyhlídla také Citybank, která se stěhuje do Nové Waltrovky.

UniCredit Bank zase v roce 2016 prodala svoji centrální budovu na náměstí Republiky realitnímu fondu Generali za zhruba 790 milionů korun. Šlo tehdy o prodej poslední nemovitosti banky, která se tak veškerých historických budov také zbavila a přestěhovala své sídlo do moderního objektu na Brumlovce, kde už je však v nájmu.

„Bankovní sektor teď nicméně využívá toho, že výnos nemovitostí je vyšší, takže uložení vlastního kapitálu do nových budov dává smysl. A zároveň klesla cena nemovitosti a ubylo spekulativního skupování. Mluví se i o tom, že také Raiffeisenbank by mohla odejít z Pankráce někam jinam. Je zkrátka vidět, že banky chtějí do vlastního nového a kvalitního developmentu,“ dodává Procházka.