Daniel Křetínský zatím v bitvě o německou retailovou skupinu Metro AG tahá za kratší konec. Akcionáři Metra totiž nabídku pátého nejbohatšího Čecha a slovenského miliardáře Patrika Tkáče odmítli a označili ji za podhodnocenou. Křetínský vzápětí oznámil, že na své nabídce trvá.
O co jde? Ve hře je čtvrtá největší maloobchodní skupina na světě, která disponuje 1041 obchody ve 25 zemích, zaměstnává přes 150 tisíc lidí a v Česku provozuje pod značkou Makro síť 13 velkoobchodních center. Pokud by ji Křetínský ovládl, byla by to pro něj dosud největší investice.
Český miliardář, který vyrostl na energetickém byznysu, vlastní s Tkáčem prostřednictvím společnosti EP Global Commerce (EPGC) od loňska v Metru podíl 10,9 procenta, za který zaplatil 15 miliard korun. Teď chce Metro ovládnout celé, což obnáší získat v něm alespoň 67,5 procenta.
EPGC nabízí za jednu kmenovou akcii 16 eur (ve středu dopoledne se na burze obchodovaly za zhruba 15,50 eura), členové představenstva a dozorčí rady Metra ale 24. července odhlasovali, že společnost považuje nabídku za podhodnocenou a nepřijme ji. Stejné doporučení dali i ostatním akcionářům.
„Cenu, kterou nabízí EPGC, považujeme za nedostatečnou, protože společnost Metro výrazně podhodnocuje. I po přezkoumání dalších podmínek nabídky našim akcionářům doporučujeme, aby ji nepřijali,“ uvedl šéf Metra Olaf Koch s tím, že proti změně majetkové struktury ani plánům na restrukturalizaci koncernu, kterému v posledních letech klesají zisky, nic nenamítá.
Křetínský ale v úterním prohlášení zopakoval, že si za svojí nabídkou stojí a považuje ji z pohledu dosavadních akcionářů za výhodnou. „EPGC je přesvědčeno, že nabídnutá cena za akcii je atraktivní, protože už nyní bere v potaz výrazně zlepšenou výkonnost společnosti, kterou by přinesla její úspěšná transformace,“ stojí v prohlášení s tím, že Křetínského společnost počítá v budoucnu u Metra se čtyřnásobně vyšším cash flow než dosud.
Česko-slovenská dvojice také v prohlášení vyvrací obavy z případného zadlužení Metra, které by podle jeho vedení mohla přinést tak masivní změna majetkové struktury. Křetínský a Tkáč mají na investici připraveno až 2,5 miliardy eur, což by podle nich mělo znamenat jen krátkodobé zadlužení lehce nad 2,5násobek zisku EBITDA, což je také dlouhodobý cíl obou investorů.
„EPGC věří, že Metro bude těžit z jasné akcionářské a manažerské struktury, která mu umožní lépe se vypořádat s výzvami, které před něj staví nástup digitalizace, konsolidace a rostoucí požadavky zákazníků. Vedení firmy musí mít jasný mandát soustředit se na dlouhodobé cíle, a ne na ty krátkodobé,“ dodávají Křetínský a Tkáč ve svém prohlášení.
Jediným, kdo ze stávajících akcionářů Metra jejich nabídku přijal, je tak zatím německá investiční skupina Haniel, od které Křetínský loni odkoupil část svého podílu. Nyní společnost souhlasila i s prodejem zbylých 15,2 procenta, což na ovládnutí Metra stále nestačí. Bitva tak pokračuje.