K tomu, aby člověk byl finančně nezávislý, nejsou potřeba horentní částky. Díky demokratizaci investování si portfolio může vytvořit a spravovat každý. A pomoci s tím můžou i technologie. Jací jsou Češi investoři a co je při budování vlastního bohatství nejdůležitější? O tom si ve studiu Forbesu povídali Jiří Šindelář, generální ředitel investiční společnosti Moneco, a Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting.
„Bohatství podle mě není žádná určitá suma. Jde spíš o to si stanovit cíle, kam chci v životě finančně kráčet, které se pak daří naplňovat nebo rozšiřovat. To považuju za bohatství,“ říká hlavní analytik Broker Consulting Maritn Novák.
Tvrdá data ukazují, že Češi jsou v přístupu ke svým financím pořád dost konzervativní a často se zbytečně bojí. „Enormně vysoká je u nás touha vlastnit nemovitost – ta spojuje asi tři čtvrtiny krajanů,“ dokresluje situaci Novák.
Šéf investiční společnosti Moneco Jiří Šindelář ale dodává, že opatrnost klesá s věkem a u mladších lidí roste obliba investování do podílových fondů i akcií a dluhopisů.
Za západní Evropou každopádně pořád zaostáváme. Broker Consulting s Monecem i proto vyvinuly aplikaci BWM (Broker Wealth Management), která má lidem cestu k investování zase o něco zkrátit.
„Vycházíme z teorie behaviorálních financí – lidské rozhodování je nedokonalé. V rámci aplikace tak mají lidé možnost kdykoli zkonzultovat svoje investiční záměry s profesionálem,“ popisuje Šindelář.
Co všechno umí nové investiční BWM? Jak by mělo vypadat správné portfolio, jak si stanovit cíle a proč nedávat všechna vejce do jednoho košíku? Nejen to se dozvíte v novém díle Forbes BrandVoice podcastu.