Veřejná vysoká škola, letiště, a hlavně dopravní spojení s Prahou i se sousedním Německem. To už nejsou jen tajná přání lidí v Karlovarském kraji. Teď už jsou na stole i data, skrze něž půjde plány realizovat.
Naděje, že vše má správný směr, byla znát i z hlasu karlovarského hejtmana Petra Kulhánka, který o plánech promluvil na akci Úplně nejlepší kraj v rámci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. A za poslední čtyři roky zněla jeho slova, pronesená v nově zrekonstruovaném sále Císařských lázní, nejoptimističtěji.
„Těšíme se na první veřejnou vysokou školu, která v kraji dosud chybí. Měla by nabízet zatím dva obory, z nichž jeden se bude určitě vztahovat k lázeňství. Důležité bude nalézt vhodnou lokalitu, aby byla atraktivní i z pohledu studentů. Z toho nám zatím vycházejí nejlépe Karlovy Vary, ve hře ale máme dalších osm variant,“ podotýká hejtman.
Snad největší posun udělala za rok doprava. Především rychlé spojení s hlavním městem bývalo v minulosti slabinou celého kraje. Dnes jsou rozestavěny čtyři úseky dálnice – úsek vedoucí od Krušovic otevřou stavaři už v srpnu a všechny dohromady dostanou silniční spojení mimo vesnice. „Vyjedete za Vary, pojedete po relativně široké silnici až na Lubenec a odsud po dálnici až do Prahy – a to bude rok 2026,“ popsal Kulhánek.
O dva roky později bude dokončena celá dálnice. Za ještě důležitější ale hejtman považuje, že se letos podařilo přesvědčit ministerstvo dopravy o pokračování dálnice z Chebu až k německým hranicím. Tam mají na dálniční síť navázat Němci.
„Dálnice sem natáhne investory, pro které je doprava důležitá. A padlo i zásadní rozhodnutí o výstavbě nové silnice třináct, takzvané Podkrušnohorské magistrály, mezi Karlovými Vary a Chomutovem. Tam jsme se dlouho prali s ministerstvem o její šířku, nakonec ji budeme moci projektovat jako čtyřpruhou,“ prozradil hejtman s tím, že k realizaci dojde zhruba za deset let.
V budoucnu se kraj dočká možná i vlakového spojení se světem. Podle posledního vládního návrhu totiž musí být každé krajské město napojeno na vysokorychlostní trať.
Další radost na Karlovarsko přinesla stavba komplexního onkologického střediska. Kraj je jediným, kde dosud chybí, a dostupnost této péče je pro obyvatele velmi složitá. Projekt je nicméně hotový a zastupitelé již schválili první stavební etapu za půl miliardy korun, která brzy začne v areálu karlovarské nemocnice.
Podle Petra Kulhánka se navíc vyřeší i dlouholetý problém s absencí vlastní letecké záchranné služby. V případě potřeby zalétává vrtulník z Plzeňského kraje, ale ministerstvo zdravotnictví nově zahrnulo kraj do stálé základní sítě, díky čemuž získá pevné stanoviště letecké záchranky.
„Zatímco dosud jsme neměli pokryty dvě třetiny území včetně krušnohorských masivů, během dvou let bychom měli mít zkušební provoz a během tří let pevné spojení tady na karlovarském letišti,“ uvedl hejtman.
Nadějně vypadá i letiště pro civilní lety. Před dvěma týdny převzalo vedení kraje dopadovou studii, která na tvrdých datech dokládá, že investice do karlovarského letiště, tedy prodloužení a rozšíření dráhy v roce 2026, se do veřejných rozpočtů vrátí do deseti let.
„Letiště dostane název Karlovy Vary International Airport Prague West,“ uzavřel Petr Kulhánek.