Senátor J. D. Vance porazil floridského senátora Marca Rubia a guvernéra Severní Dakoty Douga Burguma a stal se kandidátem na viceprezidenta Spojených států amerických na lístku spolu s Donaldem Trumpem. Tady je pět zásadních věcí, které byste o možném budoucím druhém nejmocnějším muži USA měli vědět.
1. Mariňák a právník
Po studiích na střední škole Vance sloužil čtyři roky u námořní pěchoty, konkrétně v letech 2003 až 2007, jako bojový zpravodaj. Koncem roku 2005 byl na šest měsíců nasazen v Iráku. Působení u mariňáků často popisuje jako kapitolu svého života, jež ho definovala jako člověka se smyslem pro zodpovědnost a která mu pomohla dospět.
Ve své knize Hillbilly Elegy (v českém oficiálním překladu Americká elegie, ale přesnější překlad by byl Vidlákova elegie) například popisuje zážitek z výcviku, kdy na něj instruktor po dokončení testovacího běhu řval: „Dokud nezvracíš, jsi líný! Přestaň být, kurva, líný!“
„Dát do toho všechno je u námořní pěchoty životní styl,“ píše k tomu Vance. Po návratu od mariňáků vystudoval nejdříve politologii a filozofii na Státní univerzitě v Ohiu a poté práva na prestižní Yaleově univerzitě.
Po promoci začal pracovat v Silicon Valley ve venture kapitálových firmách, mimo jiné i pro spoluzakladatele PayPalu a miliardáře Petera Thiela v jeho firmě Mithril Capital. Právě Thiel posléze výrazně finančně podporoval Vanceovu kampaň do Senátu.
2. Z oponenta podporovatelem
Ve volbách v roce 2016 Vance Donalda Trumpa nevolil, dokonce o něm svému známému v soukromé zprávě, která unikla na veřejnost, napsal, že Trump je cynik a že se může stát „americkým Hitlerem“. Kritizoval ho za jeho protimigrační a protimuslimskou politiku a rétoriku a v televizi MSNBC Vance také naznačil, že věří obvinění ze sexuálního napadení, jež proti Trumpovi vznesla jedna z žen.
V roce 2021 si ale Vance vše rozmyslel a řekl, že svých dřívějších výroků o Trumpovi lituje. Trump pak podpořil Vance v roce 2022 při kandidatuře do Senátu se slovy: „Stejně jako někteří jiní, i J. D. Vance o mně možná v minulosti řekl pár nepříliš dobrých věcí, ale teď už to chápe.“
3. Vidlákova elegie
O knize Hillbilly Elegy už padla zmínka. V českém překladu kniha vyšla pod názvem Americká elegie a Vance ji vydal v roce 2016. Jde o dílo, které se perfektně trefilo do nálady ve společnosti a zarezonovalo především u republikánských voličů.
Vance v knize popisuje vlastní zkušenost s životem a vyrůstáním v Ohiu a předchozí útrapy svých předků v Kentucky, tedy v částech Spojených států s výrazným zastoupením chudých bělošských Američanů.
Kniha, která se stala bestsellerem, věrně přiblížila socioekonomické problémy, s nimiž se tato skupina Američanů potýká. A oslovila tak i velkou část Trumpových voličů, kteří se právě z prostředí bílé americké chudiny rekrutují.
V rozhovoru pro NPR v roce 2016 Vance řekl, že kniha je o „životě skutečných lidí v okamžiku, kdy se průmyslová ekonomika řítí do záhuby“. V roce 2020 se kniha dočkala také filmového zpracování na Netflixu.
4. Senátor s kontroverzními názory
I díky podpoře současného republikánského lídra na post prezidenta Vance uspěl v primárkách republikánů na senátorský post za stát Ohio, který nakonec získal. A jako senátor už byl Vance loajálním obhájcem jakýchkoli kroků i výroků Donalda Trumpa. Včetně konspirační teorie o volebním podvodu v roce 2020. Vance například uvedl, že by na místě tehdejšího viceprezidenta Mikea Pence výsledky voleb formálně nepotvrdil.
Kritiku především demokratických politiků si Vance vysloužil také za podporu celostátního zákazu potratů, odpor k zákonu o dostupné zdravotní péči nebo za odpor k manželství osob stejného pohlaví. V roce 2022 Vance řekl, že nepodpoří federální legislativu na ochranu stejnopohlavních a mezirasových manželství s tím, že jde o „bizarní odvádění pozornosti“ od jiných otázek.
Po sobotní střelbě na Trumpa Vance ve svém tweetu naznačil, že volební strategie prezidenta Joea Bidena „vedla přímo k pokusu o atentát na prezidenta Trumpa“, když naznačil, že Trump „je autoritářský fašista, kterého je třeba za každou cenu zastavit“.
5 . Kritik pomoci Ukrajině
Další z názorů možného budoucího viceprezidenta USA se může dotknout i Česka, respektive stability v Evropě. Vance je totiž velkým kritikem americké pomoci Ukrajině, kterou chápe jako plýtvání zdroji na něco, do čeho se podle jeho názoru nemají Spojené státy vůbec zapojovat.
V komentáři pro New York Times Vance napsal, že administrativa nemá žádný plán, jak Ukrajině pomoci. Ukrajina podle něj nemá dostatek sil, aby se mohla bránit Rusku, a USA nemají výrobní kapacity na to, aby tento rozdíl vyrovnaly. Proto by se podle Vance měla Ukrajina i její spojenci vzdát snahy udržet hranice země v původní podobě.
Letos v lednu senátor také v otevřeném dopise adresovaném ministryni financí USA Janet Yellen kritizoval stále ještě probíhající prodej amerického výrobce munice Vista do rukou Czechoslovak Group. Hlavním důvodem senátorova znepokojení byly údajné konexe skupiny Michala Strnada na Kreml, což je podle Vance bezpečnostní riziko. Ačkoli se Strnadova skupina proti těmto výrokům ostře ohradila, Vance v dopise českému miliardáři napsal, že ho nepřesvědčil.
Zároveň Vance souzní s Trumpovou kritikou členských států NATO, které nesplňují závazek dávat na obranu dvě procenta svého HDP. A v květnu uvedl, že by se Spojené státy mohly poučit z některých rozhodnutí autoritářského maďarského premiéra Viktora Orbána, zejména co se týče kontroly nad státními univerzitami, na kterých je prý potřeba odstranit „levicovou zaujatost“.