Řeckým ostrovům hrozí kvůli nadměrnému turismu nedostatek vody. Ukazuje to studie vědců z univerzity v Aténách, kterou podpořilo UNESCO.
Zabývala se vývojem spotřeby a dostupnosti vody na malém ostrově Furni ve východní části Egejského moře. Ostrov kvůli cestovnímu ruchu spotřebovává více vody, než kolik činí kapacita jeho přírodních zdrojů. Rozdíl pokrývá díky odsolovacímu zařízení, což podle odborníků není udržitelné řešení, napsal deník Kathimerini.
Furni má zhruba 1300 stálých obyvatel, v letních měsících je ale kvůli cestovnímu ruchu na ostrově až 8000 lidí. Podle odhadů by se v příštích letech mohl počet turistů ještě zvýšit.
Už dnešní situace vytváří značný tlak na vodní zdroje.
„Ročně spotřebujeme na devadesát tisíc metrů krychlových vody, zatímco ostrov má schopnost vygenerovat třicet až čtyřicet tisíc metrů krychlových vody,“ uvedl jeden z autorů studie Dimitris Emmanuludis.
Kvůli nárůstu cestovního ruchu se odhaduje, že roční spotřeba vody by se do roku 2030 mohla zvýšit na dvě stě tisíc metrů krychlových.
Řecký ostrov pokrývá vyšší spotřebu vody použitím odsolovacího zařízení, k čemuž jsou ale badatelé kritičtí. „Není to zázračné řešení,“ uvedl Emmanuludis. Provoz takových zařízení je totiž drahý a náročný na spotřebu energie.
Růst teplot navíc zvyšuje odpařování vody. Autoři studie však nevidí jinou cestu, než se snažit více zadržovat vodu v krajině. Podnebí ostrova Furni se vyznačuje dlouhým obdobím sucha a relativně krátkým obdobím intenzivních srážek.
Akademici by chtěli studii rozšířit i na další ostrovy. Předpokládají totiž, že se nacházejí v podobném stavu jako Furni. Poukazují na to, že Řecko každoročně přijímá třikrát více zahraničních turistů, než kolik má obyvatel. „Velká část turistů se soustředí v Egejském moři, takže problémy v budoucnosti ještě narostou,“ domnívá se Emmanuludis.
Problémů s dostupností vody v příštích týdnech se obávají akademici z univerzity na Krétě, což je největší řecký ostrov. Situaci na ostrově a na jihu Egejského moře označují za extrémní. Důvodem jsou nízké srážky a vysoké teploty v posledních dvou letech.
„Jak léto postupuje a jak se blíží srpnový vrchol (turistické sezony), tak se problémy budou stupňovat,“ uvedli experti z krétské univerzity. Řešení nedostatku vody vidí v zastavení plýtvání a v omezení spotřeby ve větších městech. Vyzvali proto ke kampani, která na problém upozorní v turistických zařízeních.
Problémy s dostatkem vody hlásily v uplynulých týdnech i další řecké lokality. Patří mezi ně například ostrov Kythira, který je mezi turisty rovněž populární.