Český startup Deepnote vyvíjí unikátní platformu na práci s daty. Týmy po celém světě používají Deepnote na datovou analýzu, spolupráci a rychlejší tvorbu datových a AI aplikací. Deepnote loni představil nové AI funkce, které umožňují pokročilou práci s daty komukoli, a i díky tomu ztrojnásobil příjmy. Nyní v rámci své první akvizice kupuje americkou konkurenci Hyperquery.
„Pokrok v AI kompletně proměnil práci s daty a zároveň přinesl urgentní potřebu s nimi pracovat napříč odděleními a profesemi. Aby mohl s daty pracovat opravdu každý, potřebují firmy nový typ nástroje, software přístupný pro kohokoli, nejen vývojáře. Tím nástrojem je Deepnote,“ vysvětluje CEO a zakladatel Deepnote Jakub Jurových.
Deepnote umožňuje firmám vytvářet rychleji a snadněji datové aplikace, od reportů po AI chatboty. Loni ztrojnásobil své příjmy, zejména díky novým AI funkcím, které umožňují pokročilou práci s daty komukoli, od juniorních datových analytiků po manažery a týmy zaměřené na produkt nebo marketing. Pro spolupráci jej používají globální firmy jako SoundCloud, Ramp nebo Webflow, z českých například ShipMonk.
Samotná platforma Deepnote staví na technologii tzv. data notebooků, sdílených dokumentů v cloudu, kde jsou změny viditelné v reálném čase, což umožňuje efektivní spolupráci mezi týmy. Data notebooky nabízejí jednoduché připojení na datové zdroje a intuitivní, přitom bezpečné prostředí pro jejich zkoumání.
Data notebooky jsou v datové analýze a data science trendem, do své nabídky je v poslední době přidávají i ti největší hráči jako Google, Microsoft nebo Amazon. Český Deepnote má vůči jejich řešením několik let náskok, který nyní upevňuje právě akvizicí nejbližší konkurence Hyperquery, postavené také na data notebook technologii.
„Data notebook je to nejpřirozenější prostředí pro práci s daty. Deepnote jsme propojili s nově dostupnými AI modely, díky čemuž je vše intuitivní a rychlé. Do práce s daty to přináší podobnou revoluci, jakou přinesl Excel do práce s tabulkami čtyřicet let zpátky. V tuhle chvíli jsme nejlépe hodnocenou data notebook platformou na světě, náš cíl ale je podmanit si celou kategorii, proto kupujeme Hyperquery,“ vysvětluje důvody akvizice Jurových.
Hyperquery byla doposud přímou konkurencí startupu Deepnote. Spojení obou firem vede ke konsolidaci trhu s datovými platformami postavenými na technologii notebooků. Deepnote touto akvizicí získává do portfolia klientů další globální technologické klienty jako Docplanner nebo Output, ale také například e-commerce gigant Brooklinen.
Většina týmu Deepnote sídlí v Praze a dále se rozšiřuje, nyní kromě vývojářů také o zkušené sales managery. Deepnote patří dlouhodobě mezi prominentní české startupy, jako jeden z mála byl součástí výběrového akcelerátoru Y Combinator, na začátku jej podpořilo Credo Ventures, investice poté získal také od nejprestižnějších světových venture fondů: Index Ventures a Accel.
Díky tomu, jak je práce v platformě Deepnote intuitivní, ji používá více než tři sta tisíc datových profesionálů ve startupech a korporacích, ale také valná většina nejprestižnějších univerzit na světě, včetně Harvardu a Stanfordu, k výuce.