Říkají mu Karel IV., protože nese stejné jméno jako čtvrtý v řadě, podobnost se slavným českým panovníkem je však vlastně docela namístě. Carl Elsener posledních sedmnáct let stojí u kormidla prosperující miliardové švýcarské nožírny Victorinox, ale také v čele impozantního rodinného klanu, který firmu buduje nepřetržitě už od devatenáctého století. 

Těžko si představit, jaké to je, mít deset sourozenců. A ještě k tomu s většinou z nich pracovat v jedné firmě. Rodina Elsenerových stojí pevně při sobě a dokazuje, že chránit dědictví svých předků je pro ni na prvním místě. Dnes ve Victorinoxu, který zná celý svět díky ikonickým červeným nožíkům se švýcarskou vlajkou a s mnoha zabudovanými funkcemi, působí čtrnáct členů rodiny ze čtvrté a páté generace.

„Abychom napříč rozvětvenou rodinou dokázali oddělovat práci a vztahy, je potřeba na to vědomě myslet. Pravidelně pořádáme rodinná setkání, grilování nebo túry do hor, kde můžeme společně trávit čas i mimo kancelář,“ vysvětluje klidným tichým hlasem šestašedesátiletý Carl Elsener, který firmu o 2200 zaměstnancích a s ročním obratem 426 milionů dolarů řídí z pozice generálního ředitele a předsedy představenstva.

Místo alpského údolí kantonu Schwyz, kde se švýcarské armádní nože nepřetržitě už 140 let vyrábějí, se potkáváme v prostředí české továrny, v industriálním areálu šroubáren v Libčicích nad Vltavou, kam Carl Elsener přijel sdílet mnohaleté zkušenosti se zástupci rodinných firem na akci Family Business Week. Po návštěvě Česka prý dlouho toužil, ale až teď se mu to podařilo.

„Zůstáváme s manželkou a dcerami ještě o pár dní déle, abychom si mohli pořádně projít Prahu. Nesmírně se na to těšíme.“ Dějinná linka Victorinoxu je působivá. Původní malou nožířskou dílnu založil v Ibachu v roce 1884 Carl Elsener nejstarší, jehož jméno jeho pravnuk hrdě nese už jako čtvrtý v řadě.

Forbes Digital Premium