Tři měsíce před americkými volbami probíhá v pozadí souboje o Bílý dům dramatický fundraisingový závod plný zásadních zvratů. Kamala Harris v něm láme rekordy a potvrzuje své bohaté zkušenosti se získáváním dárců.
Prezidentské volby v USA bývají hodně drahou záležitostí. V posledních z roku 2020 se utratilo rekordních 6,5 miliardy dolarů (pokud započítáme inflaci) a ty letošní budou s největší pravděpodobností ještě dražší. Závod o to, kdo vybere víc peněz, navíc v posledních měsících provázejí zásadní zvraty.
Joe Biden mohl až do května spoléhat na pohodlnou finanční převahu a utrácet za kampaň několikanásobně vyšší částky než Donald Trump. Na začátku tohoto měsíce měl k dispozici 192 milionů dolarů, více než dvojnásobek tehdejších rezerv soupeřovy kampaně.
V době, kdy vrcholil Trumpův newyorský soud, v němž ho nakonec porota shledala vinným ve všech 34 bodech obžaloby, se však za svým kandidátem sešikovali velcí republikánští dárci. V květnu se Trumpovi podařilo poprvé v tomto volebním cyklu vybrat během jednoho měsíce víc peněz než Biden.
Na konci května měla Trumpova kampaň k dispozici 116,6 milionu dolarů, zatímco Bidenova 91,6 milionu. Na konci června, po Bidenově katastrofálním výkonu v televizní debatě, už Trump vedl v tomto srovnání zhruba o 45 milionů dolarů.
Ve druhém letošním kvartálu Trumpova kampaň získala 331 milionů dolarů, zatímco demokraté vybrali 264. Pohodlnou finanční převahu, na kterou Biden do značné míry spoléhal, tak Trump během pár měsíců smazal. To bylo navíc ještě před pokusem o atentát z poloviny července, po kterém se za něj se svými penězi postavili někteří technologičtí titáni ze Silicon Valley.
Televizní debata zkrátka demokratické dárce vyděsila. Jejich finanční kohouty se zavřely a od začátku července demokraté „pálili“ peníze ze zásob, zatímco na republikánské účty proudil jeden příspěvek za druhým.
Jenže pak Joe Biden odstoupil a podpořil svou viceprezidentku Kamalu Harris. A Harris záhy ukázala, že peníze shánět umí.
V neděli zástupci její kampaně oznámili, že za jediný týden od Bidenova hozeného ručníku Harris stihla vybrat přes dvě stě milionů dolarů, tedy asi 4,7 miliardy korun. Což je i na americké prezidentské volby enormní částka – když v roce 2008 lámal dárcovský rekord Barack Obama, bylo to sumou 150 milionů za měsíc.
Už během prvních 24 hodin získala Harris 81 milionů dolarů. Dosavadní republikánský rekord za stejné časové období padl těsně po květnovém rozsudku částkou 52 milionů za den.
Většina z dvou set milionů dolarů pro kampaň Kamaly Harris, konkrétně 66 procent, pocházela od dárců, kteří se zatím v tomto volebním cyklu neangažovali. Dalších 150 milionů dolarů má přislíbeno demokratický super PAC Future Forward, tedy speciální výbor, který shromažďuje příspěvky na kampaň. Už po týdnu tak Harris zvládla vybrat zhruba tolik peněz jako koncert Live Aid z roku 1985 s veškerou inflací započtenou.
Jednoznačně tak rozptýlila počáteční obavy některých demokratů, kteří nevěřili, že Harris zvládne získat vlivné dárce na svou stranu. Americkou viceprezidentku už podpořili miliardářky Melinda French Gates a Sheryl Sandberg, bývalá COO Facebooku. A také miliardář Reed Hastings, otec zakladatel Netflixu. Tím však seznam dárců s majetky v hodnotě přesahující deset cifer možná neskončí.
Už v jejím neúspěšném pokusu o kandidaturu na prezidenta z roku 2020 podpořilo Kamalu Harris víc amerických miliardářů než kohokoli jiného včetně Joea Bidena – celkem 47. Tři z nich od posledních voleb zemřeli. Ze zbývajících 44 jich už 26 přispělo na letošní Bidenovu kampaň, spočítal Forbes.
Všichni až na jednoho poslali maximální částku, jakou umožňuje zákon. Ze zbývajících osmnácti jich několik naznačilo, že by mohli v příštích měsících na kampaň Harris přispět také.