Společnost OpenAI přišla na konci minulého týdne s nečekanou novinkou. Začala zatím s omezenou skupinou uživatelů testovat nový produkt příznačně pojmenovaný SearchGPT, tedy prototyp vyhledávacích funkcí s umělou inteligencí, které plánuje přidat do své generativní umělé inteligence ChatGPT.
I když ChatGPT představoval pro tradiční model vyhledávání konkurenci již dříve, protože běžnému spotřebiteli umožnil a hlavně masivně zpopularizoval zadávání dotazů v přirozeném jazyce, tentokrát jde o rukavici hozenou vyhledávacímu gigantu beze všech okolků pěkně zpříma.
A nemohla přijít v o moc horší čas, tedy pro Google. Že začala testovat dočasný prototyp nové služby SearchGPT, která se časem stane součástí jejího populárního chatbota ChatGPT, totiž oznámila OpenAI ve chvíli, kdy regulátoři hlavně na evropské straně Atlantiku vyhledávacího hegemona čím dál více dusí kvůli jeho dominanci v internetovém vyhledávání.
SearchGPT podle toho mála informací, o které se společnost zatím s veřejností podělila, funguje tak, že prohledává internet a poskytuje uživatelům rychlé odpovědi a odkazy na odpovídající zdroje. Na rozdíl od většiny svých konkurentů má však přístup na internet v reálném čase a odpovídá na otázky pomocí aktuálních informací získaných z webu. Uživatelé pak mohou své dotazy následně upřesňovat v konverzačním stylu, na který jsou již zvyklí z chatbota ChatGPT.
Oproti výsledkům z klasického Google enginu se SearchGPT snaží nalezené informace shrnout a uspořádat. Odkazy pak zůstávají k dispozici v přístupném postranním panelu.
Na zobrazené výsledky lze navázat dotazy pomocí chatovacího boxu v dolní části obrazovky. Dá se čekat, že souhrny budou obsahovat odkazy na původní zdroje pro snadné ověření relevance a dohledání dalších informací.
Testování zatím probíhá s omezenou skupinou uživatelů, kteří dávají společnosti zpětnou vazbu. My ostatní máme zatím smůlu, společnost má nicméně otevřenou čekací listinu, na kterou se může zapsat jakýkoli další zájemce o testování.
Jednu specifickou podmnožinu testerů tvoří také vybrané velké vydavatelské domy, protože společnost chce znát jejich zpětnou vazbu a nedopustit se stejné chyby jako Google, který potřeby vydavatelského byznysu zpočátku ignoroval, a dodnes jsou tak jeho vztahy s vydavateli přinejlepším komplikované. A to navzdory různým snahám o nápravu a také kvůli regulatornímu tlaku.
OpenAI navíc pro vydavatele připravuje službu, která jim umožní spravovat jejich výskyt v SearchGPT. Společnost tvrdí, že model navrhla tak, aby spojoval uživatele s vydavateli prostřednictvím „výrazného citování a odkazování“.
OpenAI také podepsala množství licenčních smluv s velkými vydavateli zpravodajského obsahu, aby mohla na jejich datech model natrénovat.
Nutno ale dodat, že se k podobnému kroku uchýlila až poté, co má na krku nezanedbatelné množství žalob na ochranu autorských práv ze strany různých tvůrců obsahu – od autorů knih až po výtvarné umělce, kteří se cítí poškozeni tím, že společnost údajně trénovala své modely na jejich tvorbě.
Jak dlouho zůstane SearchGPT jako samostatný nástroj, je zatím trochu ve hvězdách. Konečným cílem OpenAI je každopádně integrovat nejlepší z jeho funkcí přímo do ChatGPT. Společnost nicméně uvedla, že SearchGPT vzniká odděleně od trénování jejích zbylých foundation modelů generativní umělé inteligence.
To je důležité hlavně proto, že se díky tomu webové stránky, které odmítly používání svého obsahu pro trénování generativní umělé inteligence, stále mohou zobrazovat ve zdrojích SearchGPT, a vylepšovat tak relevantnost celého modelu.
Co na to Google?
K samotnému novému produktu zatím reakci Googlu neznáme. Víme ale, že na letošní každoroční vývojářské konferenci Google I/O, která se uskutečnila v květnu, představila společnost vlastní AI generované souhrny vyhledávání – takzvané AI Overviews, které letos zamíří do hlavního vyhledávacího enginu Googlu.
Ty dělají to, že namísto aby zobrazily odkazy na stránky, které obsahem nejlépe vyhovují hledanému výrazu, vygenerují vlastní shrnutí tématu podobně, jako by k tomu přistoupil třeba právě ChatGPT. Samotné tradiční odkazy, které se začnou řadit až pod shrnutí, sice úplně nemizejí, ale postupně mají trochu ztrácet na významu.
Osud Altavisty nebo Yahoo tak Googlu zatím rozhodně nehrozí. Ostatně inzertní příjmy společnosti ostatně za poslední kvartál rostly, což se nedá říci o množství uživatelů ChatGPT.
Na poli AI vyhledávání navíc experimentují i další hráči. Microsoft například hovoří o generovaných odpovědích ve svém vyhledávači Bing již nějakou dobu. Z menších projektů zase můžeme zmínit AI vyhledávač Perplexity, který byl pravděpodobně vůbec první vlaštovkou na tomto poli.
Jistá je také jiná věc, umělá inteligence vyhledávání změní, již se to totiž aktivně děje. Z lidského pohledu bude mnohem rychlejší a pohodlnější. To ale neznamená, že to nutně bude v celkovém kontextu změna k lepšímu. Platí to jak pro relevantnost informací, tak pro tvůrce obsahu.