Americké ministerstvo spravedlnosti podalo žalobu na sociální síť TikTok a její mateřskou firmu ByteDance. Viní je z toho, že oblíbená síť TikTok dostatečně nechrání soukromí dětí mladších třinácti let, uvedla agentura Reuters.
Podle vlády TikTok porušil zákon o ochraně soukromí dětí na internetu, který vyžaduje, aby služby zaměřené na děti získaly souhlas rodičů se shromažďováním osobních údajů od uživatelů mladších třinácti let.
Žaloba je další z řady akcí Spojených států proti TikToku a jeho čínské mateřské společnosti kvůli obavám, že společnost neoprávněně shromažďuje obrovské množství údajů o Američanech pro čínskou vládu a zároveň ovlivňuje obsah způsobem, který může Američany poškodit.
Ministerstvo, ke kterému se připojila také Federální obchodní komise, v žalobě uvádí, že cílem je ukončit nezákonné masivní zásahy společnosti TikTok do soukromí dětí.
Podle ministerstva síť TikTok vědomě umožnila dětem založit si účet na TikToku a poté vytvářet a sdílet krátká videa a zprávy s dospělými a dalšími osobami na platformě. TikTok od těchto dětí shromažďoval osobní údaje, aniž by získal souhlas jejich rodičů. Podle USA TikTok roky používaly miliony amerických dětí mladších třinácti let, o kterých platforma shromažďovala a uchovávala osobní údaje.
FTC požaduje, aby TikTok zaplatil pokutu až 51 744 dolarů (1,2 milionu korun) za každý den porušování předpisů o neoprávněném shromažďování údajů.
TikTok již v červnu uvedl, že s FTC více než rok spolupracuje na řešení jejích obav. Vyjádřil ale také zklamání, že FTC se rozhodla vést soudní spor, místo aby s firmou spolupracovala na „rozumném řešení“.
Platforma krátkých videí má v USA zhruba 170 milionů uživatelů. V současné době bojuje proti novému zákonu, podle kterého se má čínská mateřská firma ByteDance do 19. ledna zbavit amerických aktiv TikToku, jinak platformě hrozí v zemi zákaz.