Americký ministr zahraničí Antony Blinken dal zelenou potenciálnímu prodeji vojenského vybavení Izraeli v celkové hodnotě přes dvacet miliard dolarů (přes 450 miliard korun) včetně stíhaček F-15. Blinken chtěl v úterý večer odcestovat na návštěvu Blízkého východu, svou cestu ale kvůli nejisté situaci v regionu odkládá, zjistil zpravodajský web Axios.

„Spojené státy jsou odhodlány zajistit bezpečnost Izraele. Pro americké národní zájmy je zásadní Izraeli pomoci rozvíjet a udržovat silnou a připravenou schopnost sebeobrany. Navrhovaný prodej je v souladu s těmito cíli,“ uvedla v prohlášení americká diplomacie.

Spojené státy pokračují v prodeji zbraní Izraeli navzdory kritice vůči způsobu jeho tažení proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás v Pásmu Gazy. K této kritice se místy připojuje i americká vláda, která nyní schválila možný prodej letounů F-15 za bezmála devatenáct miliard dolarů.

Zbytek balíku tvoří tanková munice, bojová vozidla a rakety středního doletu typu vzduch-vzduch. Ministerstvo zahraničí podle AFP svou podporu oznámilo ve zprávě adresované Kongresu, který se na schvalování prodeje zbraní do zahraničí rovněž podílí.

Neočekává se však, že by se zbraně dostaly do Izraele v dohledné době a plnění smluv potrvá několik let. Velká část zbraní z navrhovaného prodeje má Izraeli pomoci zvýšit jeho vojenské schopnosti v dlouhodobém horizontu.

O tom, že by měl Blinken brzy odcestovat na Blízký východ, zatím americká diplomacie oficiálně neinformovala. Podle informací Axios ministr plánoval kromě Izraele navštívit Katar a Egypt, tedy dvě země zapojené do vyjednávání mezi Hamásem a židovským státem o podmínkách příměří po deseti měsících války v Pásmu Gazy.

Bílý dům krátce po zprávě uvedeného webu sdělil, že Spojené státy vysílají na Blízký východ jiné vysoce postavené diplomaty Bretta McGurka a Amose Hochsteina. Axios předtím uvedl, že McGurk už dnes dorazil do Káhiry, zatímco Hochstein dnes cestuje do Libanonu.

V regionu mezitím panují obavy z íránského útoku na Izrael. Teherán hrozí odvetou za zabití politického lídra Hamásu Jahjá Sinvára, který na konci července zahynul při výbuchu v íránské metropoli. Zatímco k tomuto útoku se Izrael nepřihlásil, potvrdil atentát na lídra libanonského hnutí Hizballáh Fuáda Šukra; tento incident před dvěma týdny rovněž přiživil obavy z širšího konfliktu v regionu.

Bílý dům v pondělí uvedl, že íránský útok by mohl přijít tento týden. Americká vláda na sílící napětí reagovala i tím, že do oblasti vyslala ponorku vybavenou naváděnými střelami. Washington také oznámil, že uspíšil cestu letadlové lodi, která už na Blízký východ mířila.