Zpráva italských tiskových agentur udělala definitivní tečku za spekulacemi o smrti britského softwarového magnáta Mikea Lynche. A vrátila do popředí příběh jedné z nejhorších korporátních akvizic v dějinách.
Britský technologický magnát Mike Lynch zemřel ve svých 59 letech na oslavné plavbě k finálnímu osvobozujícímu rozsudku v letité kauze. Aby náhod nebylo málo, v den bouře, která potopila superjachtu Bayesian, zemřel Lynchův spoluobžalovaný, který byl také zproštěn viny. Stephena Chamberlaina v sobotu 17. srpna srazilo auto a 19. srpna podlehl následkům zranění.
V roce 2011 koupila americká korporace Hewlett-Packard, vedená tehdy krátce německým manažerem Léem Apothekerem, Lynchovu softwarovou společnost Autonomy, jež se zabývala znalostním řízením a vyhledáváním ve vnitrofiremních databázích.
Potíž ležela v jedenácti miliardách dolarů, na něž akvizice vyšla – a ke kterým se již tehdy akcionáři HP stavěli skepticky. Prosazoval ji právě Apotheker a ve skutečnosti byla koupí mnohamiliardového účetního podvodu.
Doběla rozzuření akcionáři následně zažalovali nejprve HP za zpronevěru svých investic a technologickému kolosu nezbylo než zažalovat Mikea Lynche za obří účetní podvod. Náladě nepřidala ani skutečnost, že HP tehdy za Autonomy zaplatilo zhruba o šedesát procent více, než byla dobová tržní kapitalizace společnosti.
Akvizice však neznamenala jen klíčový bod v úpadku Hewlett-Packard, ale také obrat v dosavadním vnímání Lynchova příběhu v domovské Británii. Do té doby byl totiž prezentován jako cesta ze dna, tedy londýnského dělnického prostředí, až na vrchol britského průmyslu. Samotná Autonomy se dávala za příklad největších technologických úspěchů Británie, a Lynch byl dokonce v roce 2011 jmenován vědeckým poradcem tehdejšího premiéra Davida Camerona.
Spor měl různé fáze a trval do dnešních dnů. Právě letos v červnu pak federální soud v San Francisku zprostil Lynche obvinění, že vedl jeden z největších podvodů v technologickém průmyslu – a také nejistoty, zda prožije zbytek života za mřížemi. Jak vše konkrétně proběhlo?
Na přelomu tisíciletí, jen pár let od svého vstupu na evropskou burzu EASDAQ, byla Autonomy zdánlivě nezastavitelná. Firma se proto rozhodla zrychlit růst svých tržeb sérií akvizic firem zabývajících se správou, archivací a vyhledáváním dat a videoobsahu.
Právě rychlý růst tržeb způsobil, že se společnost dostala do hledáčku Hewlett-Packard jako potenciální akviziční cíl. HP si tímto krokem chtělo zjednodušit plánovanou transformaci na primárně softwarovou společnost, jenže se ukázalo, že sotva stačil zaschnout inkoust na akviziční dohodě, tržby povážlivě zvadly.
To vedlo k internímu vyšetřování, které mělo odhalit, kde nastal v integraci problém. Namísto toho odkrylo známky „kreativního“ účetnictví v pohlcené společnosti, jež navíc sahalo daleko do minulosti.
Autonomy například místo prodeje softwaru zákazníkům prodávala se ztrátou hardware, který pak zaúčtovala jako příjmy z prodeje softwarových licencí. Došlo tedy k rychlému přehodnocení hodnoty společnosti: HP došlo k závěru, že je nižší o více než pět miliard dolarů.
Spolu s následnou vlnou žalob zahájilo trestní vyšetřování americké ministerstvo spravedlnosti – a tady se věci začaly komplikovat. Britský soud dal HP za pravdu a právníci v Británii se nadále přou o náhradu škody. Americký soud nicméně samotného Lynche shledal v obviněních vznesených ministerstvem spravedlnosti definitivně nevinným.
Osa klíčových událostí v kauze Autonomy
Září 2010 – Hewlett-Packard jmenuje nového generálního ředitele, stává se jím bývalý generální manažer SAP Léo Apotheker.
Březen 2011 – Apotheker chce z firmy udělat druhý SAP a transformovat HP z výrobce hardwaru na poskytovatele softwaru a služeb. Autonomy pokračuje ve své akviziční horečce a v květnu téhož roku provede za 380 milionů dolarů svou poslední akvizici, koupí zálohovací společnost Iron Mountain Digital.
Červenec až srpen 2011 – Apotheker a Lynch uzavírají dohodu o prodeji Autonomy společnosti HP. Ta měla v téže době provést hloubkovou kontrolu financí Autonomy, ovšem místo ní, alespoň podle Lynchových právníků, proběhne jen šest hodin konferenčních hovorů. V srpnu HP souhlasí s převzetím Autonomy za cenu 42,11 dolaru za akcii, což je přibližně šedesátiprocentní prémie oproti tržní ceně.
Září 2011 – HP odvolává Apothekera a jmenuje novou ředitelku Meg Whitman.
Říjen 2011 – HP definitivně kupuje více než 87 procent Autonomy za dohodnutou částku.
Květen 2012 – Manažer divize Autonomy vznáší obavy ohledně účetních postupů koupené společnosti. Whitman se rozhodne povolat auditorskou společnost PwC, aby situaci prošetřila. Přibližně ve stejné době také oznamuje plán propustit 27 tisíc zaměstnanců HP v rámci optimalizace nákladů – nalezneme mezi nimi i samotného Lynche. Uvedeným důvodem jeho propuštění je neplnění dohodnutých výkonnostních cílů.
Listopad 2012 – HP si připisuje náklady na snížení hodnoty v obří částce 8,8 miliardy dolarů. Více než pět miliard dolarů připadá na vrub závažným účetním pochybením, zkreslováním informací a nedostatkům ve zveřejňování informací v Autonomy.
Prosinec 2012 – HP prohlašuje, že v otázce akvizice Autonomy spolupracuje s americkým ministerstvem spravedlnosti, Komisí pro cenné papíry a burzy a britským Úřadem pro vyšetřování závažných podvodů.
Červen 2014 – HP souhlasí s urovnáním žalob svých akcionářů. Žalobci musejí v rámci urovnání odsouhlasit, že budou společnosti nápomocni při podávání žalob proti Lynchovi a Sushovanu Hussainovi, finančnímu řediteli Autonomy. HP na oplátku souhlasí s posílením procesů hloubkové kontroly při vyhodnocování akvizic výměnou za stažení žalob proti vedoucím pracovníkům společnosti.
Leden 2015 – Britský Úřad pro vyšetřování závažných podvodů odvolává vyšetřování Autonomy s tím, že nemá dostatek důkazů.
Březen 2015 – HP to zkouší u britského Nejvyššího soudu s civilním sporem, ve kterém tvrdí, že Lynch nadhodnotil příjmy společnosti Autonomy o sedm set milionů dolarů. Soudí se s ním o více než pět miliard.
Červen 2015 – HP dosáhlo konečného urovnání s hlavním žalobcem v hromadné žalobě podané v souvislosti se znehodnocením 8,8 miliardy dolarů akvizicí Autonomy. Pojišťovna společnosti vyplatí sto milionů dolarů těm, kdo nakoupili akcie HP mezi 19. srpnem 2011 a 20. listopadem 2012. HP a její management ale ztrácejí veškeré nároky z cenných papírů souvisejících s Autonomy.
Listopad 2015 – Přichází šok: Hewlett-Packard se dělí na Hewlett Packard Enterprise (HPE), jež bude prodávat podnikové služby a servery, a HP Inc., které zbude úspěšný byznys s tiskárnami, ale také problematický segment osobních počítačů. Odpovědnost za soudní spory týkající se Autonomy přebírá HPE, jež navíc odsouhlasí, že HP Inc. nepřipraví o případný podíl na odškodnění.
Květen až září 2016 – HPE zeštíhluje. Společnost OpenText od ní kupuje platformu HP TeamSite, která slouží pro správu zákaznických zkušeností a byla vyvinuta ve společnosti Interwoven před akvizicí právě ze strany Autonomy. IT služby přebírá společnost CSC. V září se pak firma zbavuje dalších svých softwarových aktiv ve prospěch společnosti Micro Focus.
Listopad 2016 – Federální porota podává trestní oznámení na Sushovana Hussaina. Spoluviní jej ze spiknutí a účasti na podvodném plánu, jehož cílem bylo oklamat nákupčí akcií Autonomy a oklamání HP ohledně skutečné výkonnosti podnikání a finanční situace firmy. Hussain měl dokonce poskytnout zavádějící prohlášení regulačním orgánům.
Září 2017 – HPE definitivně odstřihává i poslední zbytky aktiv Autonomy, když britské společnosti Micro Focus International prodá svou softwarovou divizi. Výměnou za to získává 2,5 miliardy dolarů v hotovosti a akcie Micro Focusu v hodnotě 6,3 miliardy dolarů pro své akcionáře.
Duben 2018 – Federální porota shledala Hussaina vinným, ten se nicméně odvolává.
Listopad 2018 – Porota obžalovává také Mikea Lynche, a to ze spiknutí za účelem spáchání podvodu a několikanásobného podvodu. Měl totiž HP poskytnout nepravdivé a zavádějící finanční výkazy Autonomy v době, kdy se firma rozhodovala o akvizici. O rok později přibývá obvinění z podvodu s cennými papíry.
Prosinec 2019 – Z USA do Británie doputuje žádost o vydání Mikea Lynche, aby čelil obvinění z podvodu s cennými papíry, podvodu s elektronickými penězi a spiknutí.
Srpen 2020 – Odvolací soud v USA potvrdí rozsudek nad Sushovanem Hussainem.
Září 2020 – Britská Rada pro finanční výkaznictví uděluje společnosti Deloitte pokutu ve výši patnácti milionů liber za pochybení při auditu účetnictví společnosti Autonomy v období od ledna 2009 do června 2011.
Leden 2022 – Britský Nejvyšší soud v občanskoprávní žalobě společnosti Hewlett-Packard konstatuje, že Mike Lynch podvodně nafoukl hodnotu své společnosti Autonomy tím, že HP uvedl v omyl ohledně výkonnosti své firmy. Soudce zároveň dodává, že nárok HP ve výši pěti miliard dolarů považuje za přehnaný.
V lednu také britský ministr vnitra schvaluje Lynchovo vydání do USA, kam se však obviněný dostane až v květnu následujícího roku poté, co Nejvyšší soud zamítl jeho odvolání. Musí složit kauci sto milionů dolarů a je v domácím vězení.
A konečně se dostáváme k současnému dění. V únoru 2024 nakonec HPE sníží svůj nárok na náhradu škody v britském občanskoprávním řízení na čtyři miliardy dolarů. V březnu pak u amerického federálního soudu v San Francisku začíná Lynchův trestní proces v šestnácti bodech obžaloby. Hraje se v něm o 25 let vězení.
Červen nicméně přináší překvapivý zvrat: porota shledává Lynche nevinným v patnácti bodech obžaloby, spolu s jeho spoluobžalovaným, bývalým viceprezidentem Autonomy pro finance Stephenem Chamberlainem. Ten je zproštěn viny ve všech bodech obžaloby.
Je čas to oslavit. Lynch se spolu s rodinou a několika přáteli vydává na výlet na své šestapadesátimetrové luxusní jachtě Bayesian. Nečekaná bouře nicméně plavidlo u pobřeží Sicílie převrátí a potopí. Přestože se větší část posádky zachránila, Lynch patří mezi potvrzenou šestici, která takové štěstí neměla.