Letecké flotily obou znesvářených zemí během uplynulého týdne přišly o stíhačku F-16 na ukrajinské straně a o letoun Su-25 na straně ruské. Kromě vzdušného prostoru panuje napětí také okolo Kurské jaderné elektrárny, která je během vpádu ukrajinských sil podle šéfa MAAE extrémně zranitelná. Co ještě přinesl další týden ukrajinského konfliktu?
Hrátky s ohněm. Situace v Kurské jaderné elektrárně je vážná, řekl v úterý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zařízení podle něj funguje v téměř normálních podmínkách, hrozí ale riziko jaderného incidentu, napsala agentura Reuters. Šéf MAAE elektrárnu na západě Ruska navštívil v souvislosti s ukrajinským vpádem do příhraniční Kurské oblasti ze začátku srpna. Kurská jaderná elektrárna je stále v provozu, to ale činí situaci ještě závažnější, upozornil Grossi na tiskové konferenci. Podotkl také, že zařízení nemá žádnou ochrannou kopuli, což ho činní extrémně zranitelným.
Ukrajinský zásah. Ukrajinské síly sestřelily v kramatorském sektoru v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny ruský letoun Su-25. Uvedlo to ve středu na platformě Telegram ukrajinské vojenské uskupení Chortycja. Stroj údajně sestřelila 28. samostatná mechanizovaná brigáda střelou z přenosného protiletadlového raketového kompletu (MANPADS), když se letoun pokoušel pálit na ukrajinské vojáky.
F-16 sestřelena. Ukrajina v pondělí přišla o jednu z amerických stíhaček F-16, kterou od západních spojenců dostala na obranu před ruskou invazí. Ztrátu, o které informovaly deník The Wall Street Journal a také zpravodajská televize CNN, večer potvrdilo ukrajinské letectvo. Zároveň sdělilo, že pilot, který odrážel ruský útok střel a dronů, zemřel.
Konec Družby. Na začátku příštího roku skončí platnost rusko-ukrajinské dohody o transportu ropy do Evropy, která byla přepravována hlavně přes ropovod Družba. Některá ukrajinská média v pátek uvedla, že podle poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka Kyjev nemá v úmyslu ji obnovit.
Zelená pro restrukturalizaci. Mezinárodní věřitelé oficiálně schválili plán Ukrajiny na restrukturalizaci dluhu v hodnotě přes dvacet miliard dolarů, tedy více než 450 miliard korun. Plán podle Kyjeva do určeného termínu schválili držitelé více než sedmadevadesát procent dluhopisů, takže se restrukturalizace může uskutečnit, píše agentura Reuters. Plán počítá se snížením nominální hodnoty dluhopisů o více než třetinu. To pomůže zredukovat zadlužení Ukrajiny na úroveň, kterou její západní partneři a Mezinárodní měnový fond považují za dostatečně udržitelnou k tomu, aby pokračovali v poskytování podpory.
Vyjednávání v Indii? Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s indickými novináři řekl, že se v současnosti vyjednává o druhém summitu o dosažení míru na Ukrajině se Saúdskou Arábií, Katarem, Tureckem a Švýcarskem. Zelenskyj doufá, že se mu podaří najít hostitele mezi zeměmi takzvaného globálního jihu, a řekl, že by podpořil návrh uspořádat druhý summit v Indii, informovala agentura Reuters.