Krásné ráno!
Zvláštní shoda dějin: 6. září vyplul Kolumbus z posledního koutu Evropy vstříc Americe (1492), 6. září se domů vrátila jediná přeživší loď z první námořní cesty kolem světa (1522) a 6. září se poutníci na Mayflower odrazili od břehů Anglie (1620). Tak ať dnes i vy dorazíte bezpečně do cíle.
Máte 1 minutu?
Miliardář prodává. Skupina Jet Investment brněnského podnikatele Igora Faita prodala třebíčskou energeticko-strojírenskou skupinu Tedom japonské skupině Yanmar Group. A to za miliardy korun.
Miliardář nakupuje. Impérium Karla Komárka nezahálí: softwarová Aricoma, ústřední součást KKCG, je od včerejška zase větší. Koupila lucemburskou firmu Neofacto, která vyvíjí software pro Evropskou investiční banku a další finanční instituce v Lucembursku.
Miliardář se představuje. I když je ve střední Evropě horko, že byste si venku usmažili vajíčko, přichází zásadní zpráva od hokeje. Němec Leon Draisaitl se stává nejlépe placeným hráčem NHL – superstar Edmonton Oilers podepsala osmiletý kontrakt na 112 milionů dolarů, zhruba 2,5 miliardy korun. Ani Jágr nebral svého času víc.
Tip Forbes Espressa:
Máte 5 minut?
Nerůst. Ošklivá slovíčka, řekl by jistý český exprezident – ale jak jinak tohle nazvat? Německá ekonomika totiž kucká jako Volkswagen těsně před odjezdem na vrakoviště, daří se jí hůř než sousedům a svoji již tak nepříznivou prognózu snížila rovnou na nulový (ne)růst. Vysvětlení, co se u západních sousedů děje, najdete zde.
60 m2 = osm let života. Že se ceny bytů poněkud nehezky utrhly, víme všichni. Ale řečí čísel je to ještě horší: na průměrný šedesátimetrový byt domácnost v Praze vydělává v průměru osm let, ta v Brně sedm. A jelikož mezitím utratíte pár korun za jídlo a nějakou tu parádu, v praxi to samozřejmě trvá daleko déle. Co s tím chce dělat stát?
Tip Forbes Espressa: Obrátit se na banku, nebo radši na tisíce drobných investorů? Bagind, firma na kožené zboží, zvolila ve spolupráci s crowdfundingovou platformou Fingood variantu číslo dvě. A vysvětlí vám, proč se jim netradiční cesta osvědčila.
Máte 10 minut?
Srdcová záležitost. Pokud jste chtěli mít svého kardiologa neustále u sebe, tady je možnost, jak toho díky technologiím dosáhnout. Olomoucký startup Kardi Ai vyvinul technologii, díky níž může monitorovat stav svého srdce každý, neboť záznamy v reálném čase vyhodnocuje umělá inteligence.
Mám nápad. Kolik dáte? Miliardu dolarů, pokud se ovšem člověk s nápadem – zato bez produktu i bez výhledu – jmenuje Ilja Sutskever a je spoluzakladatelem a bývalým hlavním vědeckým pracovníkem OpenAI. Jeho nový startup Safe Superintelligence tak na samý počátek cesty dostal investici ve výši jedné miliardy dolarů. Takhle to vypadá, když někomu opravdu věříte.
Můj šéf/šéfka je prostě nejlepší. Pokud máte takový pocit, jste šťastnými zaměstnanci. A teď to můžete nadřízeným vrátit. Forbes totiž už tradičně chystá svůj výběr Top CEO Česka a pokud znáte někoho, kdo by v něm rozhodně neměl chybět, dejte nám vědět.
Přejeme nejlepší možný pátek.
Mirek, Forbes