Turečtí obchodníci dál obchodují s Izraelem navzdory zákazu, který v květnu vydala turecká vláda kvůli izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy.
Informoval o tom tento týden server Turkish Minute, podle něhož to naznačují data sdružení tureckých exportérů (TIM). Podle nich za osm měsíců letošního roku vzrostl export na palestinská území víc než čtyřikrát.
Podle serveru Turkish Minute tak turečtí obchodníci u svého zboží deklarují jako destinaci palestinská území, ale ve skutečnosti ho zřejmě prodávají izraelským obchodníkům. Stejně usuzuje ze statistik i server Middle East Eye (MEE).
„Jak přiznali vysocí turečtí činitelé v soukromí, vláda nedokáže vystopovat finální destinaci tureckého exportu, když má zboží náležité doklady, podle nichž míří na palestinská území,“ řekl anonymně turecký obchodník serveru MEE.
„Ministerstvo obchodu ani celníci nejsou detektivové, kteří by mohli cíl obchodu odhalit. Hlavní pro Turecko ale je, že zaujalo postoj vůči Izraeli na mezinárodní scéně, a to se počítá,“ dodal.
Turečtí podnikatelé říkají, že obchod si vždycky najde způsob, jak sankce obejít.
Podle dat sdružení TIM vzrostl za osm měsíců letošního roku turecký export na palestinská území o 423 procent.
V případě vývozu oceli to byl nárůst dokonce o 8722 procent a u chemických produktů o 3388 procent. Podobný trend ukazuje statistika u vývozu železa, ovoce, zeleniny či klimatizačních jednotek.
Server MEE už v červnu informoval o tom, že turecký obchod s Izraelem navzdory zákazu pokračuje přes třetí země, mimo jiné přes Řecko.
Také izraelský hospodářský deník Globes s odvoláním na své zdroje na jaře psal o tom, že izraelští dovozci tureckého zboží hledají možnosti, jak obejít turecký zákaz exportu. Zmínil tehdy například přístavy ve Slovinsku, čímž se ale prodražují náklady na dopravu.
Turecké ministerstvo obchodu už v dubnu vyhlásilo zákaz vývozu čtyřiapadesáti druhů zboží do Izraele, který se týkal mimo jiné oceli, leteckého paliva či železa. V květnu pak turecká vláda uvalila úplný zákaz na obchod s Izraelem.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je hlasitým kritikem izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy a jeho vláda ve válce, jež začala loni v říjnu útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael, stojí na straně Hamásu, který nepovažuje za teroristickou organizaci, jako to činí Izrael, Spojené státy či Evropská unie.
Erdogan už v listopadu označil izraelské operace v Gaze za genocidu, Izrael za teroristický stát a Hamás naopak za skupinu bojovníků za svobodu, kteří brání svou zemi. Izraelského premiéra Benjamina Netanjahua také Erdogan už několikrát přirovnal k někdejšímu nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi.