Nechává čas hrát ve svůj prospěch a vyhýbá se kryptu. „Složení mého investičního portfolia reflektuje jak historický průběh jeho postupného budování, tak i základní pravidla a principy, kterými se řídím,“ říká Róbert Kopál, ředitel slovenské Asociace obchodníků s cennými papíry.

Jakých zásad se při investování drží a co najdete v jeho portfoliu? Přinášíme jeho investiční „kuchařku“.

„Bez rizika není výnosu“ – Rizika se není třeba bát. Důležité je správně ho identifikovat a vhodně s ním pracovat. V praxi to znamená rozumět tomu, jaká rizika podstupuji a znát vhodné nástroje k jejich eliminaci.

„Diverzifikace“ – Nikdy nedávej všechna vajíčka do jednoho košíku. Diverzifikace je základním pilířem mé investiční strategie.

„Investování je nutnost“ – Protože věřím, že dlouhodobě volné finanční prostředky lze nejefektivněji zhodnocovat investováním, snažím se tak činit pravidelně a dlouhodobě.

„Čas hraje klíčovou roli“ – Při investování platí princip složeného úročení, kde je klíčovým parametrem čas. Čas je také nejlepším lékem na volatilitu, tedy výkyvy trhu.

„Důležitým investičním parametrem je i likvidita“ – Investuji téměř výhradně do likvidních finančních nástrojů, to znamená akcií veřejně obchodovatelných společností, případně ETF.

Co tedy najdete v mém portfoliu? V současné době mám ještě stále investiční horizont delší než deset let, takže preferuji především akcie a ETF fondy, kde podkladovými aktivy jsou právě akcie nebo jejich indexy. Tvoří základní stavební materiál mého portfolia, i když ne jediný. Celkově totiž tvoří nemovitosti 63 procent aktiv portfolia, finanční portfolio má podíl 31 procent a spoření v II. pilíři šest procent. Akciové indexové ETF tvoří v současné době zhruba pět procent portfolia.

Top 10 akciových pozic

Philip Morris ČR – 12 procent

NVIDIA – 12 procent

Apple – 8 procent

ČEZ – 6 procent

ERSTE – 2 procenta

TSM – 2 procenta

MONDELEZ – 1,5 procenta

COLT GROUP – 1,5 procenta

ALPHABET – 1,3 procenta

Komerční banka – 1,2 procenta

Těmito ETF jsou iShares Core S&P 500 UCITS ETF, iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCIST ETF, iShares Aging Population UCITS ETF a iShares Automation & Robotics UCITS ETF.

Hotovost a krátkodobé dluhopisové ETF jsou v portfoliu zastoupeny dvaceti procenty a drahé kovy šesti procenty. Snažím se investovat dlouhodobě, pravidelně a co nejefektivněji, což znamená minimalizovat náklady. Před více než třiceti lety jsem začínal výhradě investicemi do akcií vybraných společností, takzvaným stock pickingem.

Investuji, neobchoduji. Tuto etapu a cenné zkušenosti mám za sebou. Takže když něco koupím, obvykle to držím dlouhodobě. V současné době dávám přednost pasivnímu investování před aktivním. Mám nastavený trvalý příkaz k pravidelnému měsíčnímu investování do akciových ETF, na kterých směřuje zhruba dvacet procent mého čistého měsíčního příjmu.

Když se čas od času rozhodnu investovat přímo do akcií, preferuji dlouhodobý růstový potenciál před aktuální finanční situací. Rozložení rezerv podle měnové pozice je následující: čtyřicet procent v eurech, pětatřicet procent v dolarech, pětadvacet procent v českých korunách.

Během své investiční cesty jsem učinil stovky investičních rozhodnutí. Mnohá z nich byla dobrá, ale i špatná. Některá byla dokonce excelentní, ale nejlepší ze všech bylo začít investovat a nepřestat ani po neúspěších, které jsou nevyhnutelnou součástí investiční cesty.

Do čeho neinvestuji

V mém portfoliu byste marně hledali jakákoli krypto aktiva. A to především proto, že se mi zatím nepodařilo najít vnitřní hodnotu, na základě které bych dokázal tento typ aktiv ocenit. Cena na veřejném trhu pro mě neznamená hodnotu.

Stejně tak byste v mém současném portfoliu nenašli ani jednotlivé dluhopisy. I když nejsem vůči tomuto tradičnímu investičnímu nástroji tak vyhraněný jako vůči kryptu.

info https://forbes.cz/premium/#start

Důvody mého zatím nízkého, téměř žádného zájmu o dluhové investiční nástroje souvisejí s mým investičním horizontem, který je stále více než deset až patnáct let, a stejně tak se situací a vývojem na finančních trzích.

Jednoduše řečeno, celá předchozí dekáda mi nedávala důvody k investicím do této třídy aktiv. Je ale pravda, že aktuálně uvažuji, že část své volné hotovosti přesunu do dluhopisových ETF s durací do pěti let.

Svou investici do akcií Philip Morris ČR, která tvoří významný podíl mého investičního portfolia, v současnosti asi dvanáct procent, považuji za alternativu podnikového dluhopisu, nesoucího pravidelnou dividendu každoročně šest až deset procent, tedy obdobu dluhopisu s variabilním výnosem.

Róbert Kopál je od roku 1998 předsedou slovenské Asociace obchodníků s cennými papíry, zároveň je také členem prezidia Garančního fondu investic. Kromě své profesionální kariéry se věnuje osvětě v oblasti finanční gramotnosti a investování.