Dlouhá léta platil za globální čipovou jedničku, dnes se zmítá v jedné z největších krizí za více než pět dekád existence. Americký Intel zaostává, kde může, propouští tisíce zaměstnanců a v posledním kvartálu prodělal 1,6 miliardy dolarů, přes 36 miliard korun. Společnost Qualcomm nyní zvažuje, že konkurenta v problémech koupí.
Akcie Intelu letos oslabily o více než polovinu, jeho současná tržní hodnota je zhruba 93 miliard dolarů. Firma prochází zásadní restrukturalizací a už dříve se objevily zprávy o možném prodeji některých divizí. Qualcomm nyní podle amerických médií projevil zájem o všechno.
Jednání jsou ovšem zatím ve fázi vzájemného „oťukávání“, oficiální nabídku na převzetí Intel od Qualcommu zatím nedostal. Pokud by se tak stalo a akcionáři by na ni kývli, byla by to historicky největší akvizice v technologickém sektoru. Rekord zde drží předloňské převzetí herní společnosti Activision Blizzard Microsoftem za téměř sedmdesát miliard dolarů.
Intel má na trhu s pokročilými čipy unikátní postavení – dělá jejich návrhy i výrobu. Ostatní významní hráči z tohoto odvětví se soustředí jen na jedno. Například největší současný designér čipů na trhu Nvidia si je nechává vyrábět u tchajwanské TSMC. Za zády má Intel stále obrovský kapitál a postavení americké firmy je důležité i vzhledem k technologickému soupeření mezi Spojenými státy a Čínou.
Z tohoto pohledu Intel vypadá jako „too big to fail“, tedy příliš velký, aby padl, jenže problémy, v nichž se potácí, jsou zásadní. Během dlouhých let na výsluní nabobtnal na obří korporaci neschopnou rychle reagovat na změny na trhu a v posledních letech podcenil řadu zásadních trendů. Výsledkem je, že ztrácí podíl na klíčových trzích a jeho obří zisky jsou minulostí.
Intel v srpnu zveřejnil katastrofální finanční výsledky z druhého letošního kvartálu, oznámil snížení počtu zaměstnanců o patnáct procent a stopnul vyplácení dividend. Vedení bojuje s nedostatkem peněz a zvažuje prodej některých částí firmy, uvedla už začátkem září agentura Reuters.
A dodala, že americká konkurence Intelu Qualcomm zkoumá možnosti nákupu některých divizí Intelu zaměřených na vývoj počítačových čipů. Qualcomm je známý designem čipů pro chytré telefony, jeho významným zákazníkem je například společnost Apple.
Minulý týden Intel představil řadu opatření, kterými chce svůj byznys od základů překopat. Podle nové strategie by se měl obejít bez prodeje částí firmy konkurentům. Minimálně jednu takovou možnost však na stole má. Zástupci Qualcommu jej nyní oslovili s tím, že by ho rádi převzali komplet.
Informaci souběžně přinesly listy The Wall Street Journal a The New York Times, každý s odvoláním na své zdroje. Oba americké deníky uvedly, že jde pouze o předběžný zájem, nikoli oficiální nabídku.
I kdyby na to Intel kývl, takhle obří transakce by nepochybně vzbudila značný zájem regulátorů. V rámci potenciální akvizice nelze vyloučit ani to, že by Qualcomm některé části Intelu přeprodal jiným zájemcům. Akcie Intelu v pátek poskočily o tři procenta nahoru, akcie Qualcommu naopak o tři procenta dolů. Je možné, že šlo o reakci na informace o zvažovaném převzetí.
Qualcomm není jediný, kdo projevil zájem o Intel. Agentura Bloomberg v neděli informovala, že kolem výrobce čipů krouží i americká investiční společnost Apollo Global Management, která Intelu nabídla investici ve výši pěti miliard dolarů. Intel podle Bloombergu nabídku aktuálně zvažuje.