Šéf největší kryptoměnové směnárny na světě Coinbase Brian Armstrong vytvořil monstrum přecpané poplatky, jež drží více než desetinu všech bitcoinů, které kdy byly vytěženy. Nyní se však v zájmu „decentralizace“ vydává novou cestou. Je snadné být idealista, když jste dolarový miliardář.
„Nastává skutečně vzrušující okamžik pro kryptoměny,“ tvrdí Brian Armstrong, výkonný ředitel a spoluzakladatel společnosti Coinbase, který zároveň patří mezi nejbohatší lidi světa. „Dochází k posunu od postavení kryptoměn jako kategorie aktiv, s nimiž chtějí lidé primárně obchodovat a spekulovat, k jejich stále většímu využívání pro každodenní potřeby,“ trvá na svém. „Kryptoměny celosvětově používá zhruba čtyři sta milionů lidí,“ dodává.
Jeho tvrzení jsou nicméně diskutabilní. Pokud jde o krypto, většinu lidí zajímají ceny, a ty se v poslední době utrhly ze řetězu. Hodnota bitcoinu se za poslední rok více než zdvojnásobila zhruba na 58 tisíc dolarů. Ve Spojených státech se obchoduje s více než dvaceti kryptoinvestičními fondy ETF, jež drží digitální aktiva v hodnotě 54 miliard dolarů.
Kryptoměny jsou rozšířenější než kdykoli předtím a staly se i důležitým tématem letošních amerických prezidentských voleb. Vzhledem k tomu, že generální ředitel kryptoměnové burzy Binance Čchang-pcheng Čao a Sam Bankman-Fried z FTX jsou nyní ve vězení, Armstrong se stal nejvýznamnějším mluvčím tohoto odvětví.
Kryptoměnová směnárna, již před dvanácti lety spoluzakládal, má tržní kapitalizaci čtyřicet miliard dolarů a spravuje digitální aktiva v hodnotě 270 miliard dolarů. To zahrnuje držení více než dvaceti miliard dolarů pro americkou společnost BlackRock, která je nyní největším poskytovatelem krypto ETF na světě.
Loni Coinbase dosáhla zisku 95 milionů dolarů při příjmech 3,1 miliardy dolarů. Letos to bude ještě mnohem víc. V prvních šesti měsících roku 2024 společnost utržila 3,1 miliardy dolarů a čistý zisk se vyšplhal na 1,2 miliardy dolarů.
Pokud by ve světě digitálních aktiv existovala instituce, která je „příliš velká na to, aby padla“, byla by to právě Coinbase. Jen co se týče bitcoinů, má americká kryptosměnárna v úschově jedenáct procent všech existujících tokenů. V případě druhé nejdůležitější kryptoměny, etheru, je její podíl ještě větší a odhaduje se na čtrnáct procent všech tokenů. Pokud by tedy Coinbase zkrachovala, mělo by to katastrofální následky.
Ne všichni jsou však jejími fanoušky. V červnu 2023 americká Komise pro kontrolu cenných papírů zažalovala Coinbase za to, že působí jako neregistrovaná směnárna, broker-dealer a clearingová firma – všechny tyto činnosti vykonává pro více než 14 500 institucí a také pro osm milionů aktivních retailových zákazníků. Případ se pravděpodobně dostane k soudu v příštím roce.
Kryptofanatici nesnášejí myšlenku centralizované moci, ale z provozního hlediska se Coinbase podobá spíše jiným finančním institucím, jako je banka J.P. Morgan. Jejími hlavními činnostmi jsou obchodování, úschova a spoluřízení obrovských operací, které vážou hodnotu tokenů na americký dolar.
Dominantní postavení umožňuje společnosti Coinbase účtovat si vysoké poplatky. Nákup bitcoinu v hodnotě pěti tisíc dolarů vás v této směnárně vyjde na devadesát dolarů. Na platformě Kraken to stojí dvacet dolarů, a přes společnost Robinhood je to dokonce zdarma.
Armstrong je však kryptoidealista a s nynější situací není úplně spokojen. Chce rozložit svůj stroj na peníze a vytvořit zcela novou infrastrukturu pro rychlé transakce, která nejen sníží poplatky, ale také oslabí kontrolu velkých technologických a finančních firem.
„Důvod, proč jsem se do toho pustil, a také poslání společnosti Coinbase, spočívá ve zvyšování ekonomické svobody ve světě,“ říká Armstrong. „Vize je taková, že krypto bude pohánět stále větší část globálního HDP. Vytvoří to zdravé peníze, zdravou finanční infrastrukturu pro lidi na celém světě s nižšími poplatky a s menším napětím.“
Klíčovým prvkem Armstrongovy nejnovější firemní kampaně je základna Base, jež byla spuštěna v srpnu 2023. Base je takzvaná platforma Layer 2. Namísto toho, aby byla soběstačným blockchainem, jako je bitcoin, ether a solana, je navržena tak, aby vylepšila ether tím, že potenciálně zpracovává tisíce transakcí za sekundu, přičemž každá stojí méně než cent.
Ethereum dokáže zpracovat jen asi tucet transakcí za sekundu, z nichž každá stojí v průměru jeden dolar. Je to obrovské zlepšení, ale pořád mnohem pomalejší než stávající finanční sítě. Pro srovnání, celosvětová síť společnosti Visa pro zpracovávání dat, VisaNet, dovede zpracovat 65 tisíc transakcí za sekundu.
Armstrong by chtěl, aby jeho nízkonákladová základna byla interoperabilní s ostatními blockchainy založenými na etheru a podporovala decentralizované verze Facebooku, YouTube, Googlu, Uberu a X. Svou službu Coinbase Commerce nabízí také obchodníkům od Anheuser-Busch až po obchodní školu Wharton, čímž si bere na mušku PayPal, Mastercard a Visu, které si účtují poplatky ve výši až tří procent za transakci, zatímco Coinbase Commerce si účtuje pouze jedno procento. Spotřebitelé ji však přijímají pomalu. Síť denně zpracuje méně než dva tisíce transakcí. Tolik jich Visa provede každou sekundu.
„Některé z těchto podniků mohou mít pouze pětiprocentní marži a dvě procenta z ní jdou do platební brány,“ popisuje Armstrong. „Není důvod, proč by to tak mělo být. Je to zbytečná daň pro ekonomiku.“
Podle Owena Laua, analytika společnosti Oppenheimer, se očekává, že milion aktivních uživatelů Base přispěje v roce 2024 k příjmům společnosti Coinbase částkou sto milionů dolarů. Většina z toho pochází z poplatků za obchodování (jde přece o kryptoměny).
Ironií je, že pokud chce být Coinbase se službou Base ještě úspěšnější, bude se muset vzdát kontroly – a sdílet své příjmy z poplatků. Coinbase je v současnosti jediným „sekvencerem“ Base, což je v kryptografickém žargonu označení pro provozovatele nebo supervizora. Aby se Base stala decentralizovanou, bude potřebovat více sekvencerů. Pokud by Base měla čtyři sekvencery, Coinbase by mohla získat pouze 25 procent z celkových provizí z poplatků.
Diskuse o nižších poplatcích a rozmělnění příjmů nemusí Coinbase přinést dlouhodobé příznivce na Wall Street. V krátkodobém horizontu to však akcionářům zřejmě nevadí. Hodnota akcií Coinbase se za posledních dvanáct měsíců téměř zdvojnásobila. Dokud bude cena kryptoměn stoupat – a „geekové“ s nimi budou dál obchodovat –, může Armstrong plácat idealistické žvásty, jak se mu zachce.