Ředitel korporátního bankovnictví pro velké společnosti v Raiffeisenbank Petr Fiala zdůrazňuje funkci treasurera ve firmách jako klíčovou. Podle něj se dnes lidé na této pozici musí vypořádat nejen s každodenní správou cash flow, ale také s širšími riziky, jako jsou měnové a úrokové výkyvy.

V rozhovoru mluví o náročných úkolech, se kterými se firmy potýkají, a o technologických nástrojích, jež mohou přispět k efektivnímu řízení firemních financí a podpoře trvalého růstu.

Co považujete za největší výzvy, kterým firmy aktuálně čelí?

Největší výzvou je bezpochyby udržení a efektivní řízení cash flow v prostředí, které se stává stále komplexnějším. Globální nejistoty, volatilní trhy a změny chování zákazníků nutí firmy přehodnotit své finanční strategie. Role treasurerů ve společnostech proto významně vzrostla a stala se strategickou.
 
S jakými úkoly se musí treasurer v dnešním světě potýkat?
 
Treasurer musí nejen zajistit, aby firma měla k dispozici dostatek peněz, ale také musí být schopen reagovat na příležitosti a nečekané situace, hrozby chcete-li. Treasury se již neomezuje pouze na správu cash flow, ale musí integrovat širší řízení rizik, jako jsou ta měnová a úroková.

Firmy musí nejen optimalizovat likviditu, ale také zvažovat budoucí vývoj a zajistit, že včasná rozhodnutí umožní firmě přizpůsobit se jakýmkoli změnám na trhu. K tomu si ještě přidejme geopolitické nejistoty, kybernetickou bezpečnost, digitální a udržitelnou transformaci a máme poměrně komplexní disciplínu.
 
Změnila se nějak role treasurera v posledních letech?
 
V minulosti se treasureři zaměřovali spíše na každodenní operativu. Ta nezmizela, ale navíc dnes musí zpracovávat data v reálném čase a propojit krátkodobé rozhodování s dlouhodobou strategií. To vyžaduje přechod na digitální řešení a efektivní správu dat a informací propojením více systémů včetně informací z banky prostřednictvím API do firemních ERP systémů.

To umožní lepší práci s daty a sledování finančních toků a přijímání informovaných rozhodnutí okamžitě. Zjednodušeně řečeno, treasurer dnes musí žonglovat s více míčky a zároveň se starat o to, aby každý z nich měl správnou váhu a byl správně načasován.
 
Co děláte pro to, abyste lépe porozuměli potřebám klientů a společně navrhovali řešení šitá na míru jejich situaci?
 
Jako banka věnujeme velkou pozornost pochopení odvětví, ve kterém naši klienti působí, a specifickým aspektům každého klienta. Chceme být skutečnými partnery. Naši bankéři pozorně vnímají specifické potřeby každé firmy a spolupracují s treasurery na tvorbě řešení šitých na míru.

Jde o partnerskou spolupráci, kdy díky našemu know-how můžeme nabídnout finanční služby, jako jsou nástroje pro správu likvidity nebo FX a úrokový hedging, které řeší konkrétní problémy firem. Spolupráce banka–klient je o vzájemné důvěře a společném cíli, tedy dlouhodobém a udržitelném růstu.
 
Jaká řešení nabízíte pro firmy, které čelí problémům v rámci dodavatelských řetězců a potřebují zlepšit cash flow?

Umíme nabídnout celou řadu řešení zaměřených na zlepšení cash flow. Jedním z tradičních a klíčových nástrojů je bezregresní faktoring, který firmám umožňuje rychle získat likviditu prostřednictvím odkupu pohledávek a zároveň se zbavit odběratelského platebního rizika.

To poskytuje okamžitý přístup k hotovosti, aniž by musely čekat na zaplacení faktur od odběratelů, což výrazně zlepšuje řízení pracovního kapitálu. Samozřejmě lze i vhodně kombinovat s tradičními trade finance produkty, jako jsou bankovní záruky a akreditivy, které mají své nezastupitelné místo v mezinárodním obchodě a řízení cash flow.  
 
Jak vidíte vývoj technologií v oblasti treasury managementu?
 
Technologický pokrok, jako je využití API a umělé inteligence, zrychluje a usnadňuje správu financí. Zároveň digitalizace a automatizace procesů uvolňují prostor pro strategické rozhodování treasurerů.

Raiffeisenbank přispívá k digitalizaci a zjednodušení těchto klíčových procesů pro treasurera implementací Premium API, digitalizací dokumentů s možností je variabilně elektronicky podepsat, rozšířenými možnostmi okamžitých plateb a samozřejmě nejpokročilejšími bezpečnostními opatřeními.

Tyto inovace přinášejí úsporu času, zvýšenou bezpečnost a lepší přehled nad finančními operacemi, což pozitivně ovlivňuje růst a rozvoj firem v českém podnikatelském prostředí.

Jaké další nástroje v Raiffeisenbank ulehčují práci vašim firemním klientům v oblasti treasury?

Rozhodně FX hedging. Ten umožňuje firmám chránit se před výkyvy směnných kurzů, což je klíčové pro společnosti, které obchodují na mezinárodních trzích. FX hedging umožňuje zafixovat obchodní marži organizace, která exportuje nebo importuje zboží do zahraničí nebo z něj. Pro treasurera tak odpadá starost o riziko pohybu měn, a tudíž změn obchodní marže v průběhu roku proti plánu.

Samozřejmě že nás může napadnout otázka, že by společnost při správném pohybu kurzu dokázala vydělat více, ale firma by neměla spekulovat, nýbrž fixovat svou obchodní marži a soustřeďovat se na to, co umí a v čem je expert. Kombinace těchto nástrojů umožňuje treasury oddělením efektivněji plánovat a soustřeďovat se na strategické rozhodování.

Raiffeisenbank získala ocenění Nejlepší banka pro korporátní klienty v ČR v mezinárodní soutěži Euromoney Awards for Excellence 2024.