Tuzemský automotive sektor získává aktéra s pěti výrobními lokalitami a více než 5500 zaměstnanci. Společnosti Vitesco Technologies a Schaeffler se totiž oficiálně spojily a nově budou na našem trhu vystupovat pod názvem Schaeffler CZ.
V Ostravě-Hrušově vzniká tedy už pro tuto společnost nová továrna za téměř pět miliard korun, která začne v příštím roce vyrábět díly pro čistě bateriové elektrovozy a jejímiž zákazníky mají být přední evropské automobilky. Tento projekt společnosti Vitesco podpořila víc než půlmiliardovou pobídkou v lednu česká vláda.
Už to byla zpráva, která představovala vzpruhu pro odvětví, které zodpovídá za celou desetinu domácího HDP. Jenže po půl roce přichází další novinka, která naznačuje, že o český autoland mají zahraniční hráči stále velký zájem a zmíněná továrna bude jen začátkem většího byznysového příběhu.
Jak už jsme zmínili, někdejší Vitesco se totiž sloučilo s německým obrem Schaeffler, který patří k nejvýznamnějším rodinným firmám na tamním trhu a jehož akcie se obchodují na frankfurtské burze.
„Společnost bude navíc operovat v rámci subregionu, který zahrnuje Slovensko, Polsko a Maďarsko, což výrazně posílí její konkurenceschopnost ve střední a východní Evropě v rámci automobilového průmyslu,“ říká CEO českého Schaeffleru Lukáš Rosůlek. Ten byl šéfem společnosti Vitesco a pokračuje v pozici generálního ředitele i dál, jen nově pod zeleným logem.
Kromě klasických autodílů patří do portfolia společnosti mimo jiné i systémy řízení baterií pro hybridní a plně elektrická auta nebo senzory oxidů dusíku, které jsou nezbytné pro splnění nejpřísnějších emisních norem.
„Navzdory náročnému prostředí se povedlo komplexní transakci dokončit podle plánu za méně než rok. To dokazuje, že se obě společnosti k sobě dobře hodí nejen technologicky, ale i kulturně,“ řekl k právě dokončené fúzi Klaus Rosenfeld, předseda představenstva společnosti Schaeffler AG.
Česká stopa
Mimochodem rodinný koncern Schaefflerů nese zajímavou českou stopu. Podnikatelka a spolumajitelka obří společnosti Maria-Elisabeth Schaefflerová se narodila v roce 1941 do německé rodiny v Praze. Její pradědeček pracoval v továrně Laurin a Klement.
Po konci války rodina uprchla do Vídně, kde Maria-Elisabeth studovala. V roce 1963 se provdala za podnikatele Georga Schaefflera a společně se přestěhovali do bavorského Herzogenaurachu, který je i nyní stále ústředním sídlem společnosti. Spolumajitelem je rovněž její syn Georg F. W. Schaeffler.
Hodnotu transakce žádná ze stran oficiálně nekomunikuje. „Nicméně spojením Vitesco Technologies a Schaeffler vznikla společnost s konsolidovaným globálním obratem přesahujícím dvacet pět miliard eur, která zaměstnává přibližně 120 tisíc lidí na více než 250 lokalitách po celém světě,“ uvedl český šéf Lukáš Rosůlek.