Když v roce 2021 investor Marek Rosenbaum zakládal realitní skupinu European Housing Services (EHS), pod kterou spadá vedle platformy Bezrealitky také realitní kancelář Maxima Reality nebo startup Ownest, padala slova o snaze vytvořit největší realitní službu ve střední Evropě. Teď má tento cíl jasné obrysy.

Po zhruba ročním vyjednávání podepsala EHS minulý týden spolupráci s největší německou „bezrealitní“ službou Ohne-Makler, která se propojí s platformou Bezrealitky. V rámci skupiny EHS tak vzniká joint venture, jehož společný obrat přesahuje 265 milionů korun a který ročně realizuje téměř devadesát tisíc transakcí. Již příští rok zamíří do Rakouska a začne se chystat na vznik společného evropského produktu.

V rámci nového joint venture bude mít padesátiprocentní podíl EHS a padesát procent německá protistrana. Cílem spolupráce je ovládnout nejen středoevropský prostor, ale stát se největší evropskou digitální realitní službou celkově.

„Zakončili jsme jeden z nejsložitějších dealů, který jsem kdy vedl. Problematika bydlení je v Německu obrovským společenským tématem,“ říká Hendrik Meyer, šéf skupiny EHS. „Vzniklo nejen byznysové, ale hlavně manažerské partnerství, které nám umožní z evropského bezrealitkového trhu rostoucího meziročně skoro osmnáctiprocentním tempem vytěžit maximum,“ dodává.

Ohne-Makler je největší „bezrealitkovou“ službou na německém realitním trhu. Stojí za ní německý startupový podnikatel Hendrik Richter. Ročně Ohne-Makler zprostředkuje asi padesát tisíc prodejů nebo nájmů napříč všemi spolkovými zeměmi. V letošním roce očekává obrat přesahující osm milionů eur (asi 202 milionů korun).

info Hendrik Richter. Foto EHS
Startupový podnikatel Hendrik Richter

Tuzemská služba Bezrealitky cílí letos na více než 63 milionů obratu výhradně z digitálních realitních služeb, což znamená dvouciferný meziroční růst. Po Německu by měl v rámci spolupráce EHS a Ohne-Makler přijít na řadu vstup na rakouský trh, a to už na jaře příštího roku. „Máme teď šanci rozdělit si hřiště a jít na expanzi s dvojnásobným drivem. Rádi bychom otevírali jeden trh ročně,“ přibližuje Meyer.

„Pro následující roky máme v hledáčku jak trhy ve středoevropském prostoru, tak ty více na západ. Připravujeme hned několik alternativních cest, jaká z nich dostane prioritu, nám napoví vývoj na jednotlivých trzích v následujících měsících. A pochopitelně i další jednání o akvizicích, která jsou v běhu,“ doplňuje.

Obě služby budou působit na jednotlivých trzích pod svými aktuálními názvy. V první fázi se zaměří na provázání svých služeb, které nyní stojí na odlišných základech. První krok dělají Bezrealitky, které na český trh přinášejí takzvanou centralizaci inzerce podle vzoru svého německého partnera. Na jediné kliknutí se inzerce objeví nejen na Bezrealitky, ale také na řadě největších českých realitních serverů. Dosah inzerce se tak zvýší asi na 1,7 milionu zájemců.

Podobně by zase služby Bezrealitky, jako je například pokročilá AI asistence při tvorbě inzerátu nebo úpravě fotografií, digitální právní servis či vypořádání realitních transakcí, mohly do budoucna obohatit Ohne-Makler.