Jihokorejští investoři si na tuzemském rybníčku připsali další skalp. Správce majetku Samsung Securities získal logistický areál Amazonu v Dobrovízi u Prahy. Cena transakce nebyla zveřejněna, ale podle odhadů insiderů přesáhla 150 milionů eur, tedy téměř čtyři miliardy korun. V pondělí ráno o tom informovala MF Dnes.
Dobrovízské logistické centrum představuje dosavadní završení letošní krasojízdy jihokorejského kapitálu putujícího do Česka. Během posledních deseti měsíců už skončily v korejských rukou projekty Florenc Office Center, Waltrovka, Rustonka a Main Point Pankrác.
Kde se vzala korejská chuť k investicím v době, kdy zájem ostatních zemí z APAC regionu klesá?
Předně je nutné podotknout, že korejský apetit po komerčních nemovitostech není soustředěný pouze na náš region, centrem pozornosti se stal celý starý kontinent. Jen loni zde Korejci investovali 7,3 miliardy eur (přes 188 miliard korun), z čehož téměř polovina prostředků putovala do Spojeného království.
Největší transakci uskutečnil korejský Národní penzijní fond, když za 1,3 miliardy eur koupil obří kancelářskou budovu Plumtree Court v londýnském City. Nájemcem je investiční banka Goldman Sachs, která si z budovy udělala své evropské sídlo. Podle nájemní smlouvy minimálně na dalších 25 let.
Zvučná jména najdeme i v případě českých akvizic. Ve Waltrovce sídlí například lokální pobočka Johnson & Johnson, v Main Pointu Unipetrol či McKinsey, v Rustonce Amazon a Florenc Office Center je zase domovem KPMG.
„Korejci jsou velmi citliví na kvalitu nájemců. Do toho chtějí dlouhé nájemní smlouvy, typicky na sedm a více let,“ upozorňuje Sebastien Dejanovski ze skupiny Mint Investments, která pro korejskou Hana Financial Investments koupila budovu Main Point na Pankráci.
Ještě před pár lety přitom jihokorejské investice do evropských nemovitostí nebyly tématem. Zájem přišel až s legislativními změnami, které v roce 2015 uvolnily ruce tamějším institucím při zahraničních investicích. Firmy s kapitálem minimálně čtyři biliony wonů (necelých 80 miliard korun) získaly snadnější přístup k financování, čehož začaly naplno využívat.
„Mají přetlak ekvity u sebe doma bez možnosti zhodnit aktiva na požadované úrovni návratnosti. Před třemi čtyřmi lety začali s výpady do Ameriky, poté se začali soustřeďovat na Evropu, a to hlavně na zásadní města ve Spojeném království, Francii a Německu, až skončili u nás, kde objevili aktiva s prémiovým zhodnocením v porovnaní se Západem,“ vysvětluje Roland Bebčák z lokální pobočky White Star Real Estate, která je spoluvlastníkem kancelářské budovy Rustonka spolu s korejským investorem Hana Alternative Asset Management.
Dejanovski s Bebčákem se shodují na tom, že Korejci byli díky šikovnému měnovému hedgingu schopni přeplácet jak tuzemské, tak třeba i německé investory, a za zdejší nemovitosti tak platit prémiové ceny. Podle dat společnosti Cushman & Wakefield Korejci vévodí objemu transakcí na tuzemském kancelářském trhu a k dnešnímu dni stojí za necelými 40 procenty z nich. Celkem zde utratili 555 milionů eur.
„Zájem je obrovský a neutichá. Korejci by u nás rádi investovali výrazně víc, ale bohužel už nemají do čeho,“ komentuje situaci Bebčák. Podle Dejanovského na tuzemském trhu nebude v následujících 12 až 16 měsících dostatek atraktivních objektů, a tak se korejští investoři budou rozhlížet u západních sousedů a ve Skandinávii.
Minimálně na úrovni těch největších institucí bude totiž trend rozšiřování jihokorejského kapitálu za domácí hranice pokračovat. Zmiňovaný Národní penzijní fond, který je zároveň třetím největším penzijním fondem světa, chce mít do roku 2024 polovinu svých aktiv alokovanou v zahraničí. Jen mu zbývá najít kde.