197 startupů z 30 zemí a jen jeden vítěz. Česko-německá obchodní a průmyslová komora ve spolupráci s partnery soutěže (mezi které vedle Bosche, Siemensu, Škody Auto a hlavního města Prahy patří i Forbes) vyhlásí ve čtvrtek letošní výsledky své startupové soutěže Connect Visions to Solutions.
Po sdílených solárních systémech, elektřině vyrobené z fotosyntézy rostlin a analýzy zvuků strojů vzejde vítěz tentokrát ze startupů zaměřených na oblast umělé inteligence.
Do finále se dostaly čtyři nejlepší: dva startupy z Německa, jeden z Nizozemska, jeden z Česka. Jejich jména odhalí pořadatelé během čtvrtečního vyhlášení v karlínské Hauch Gallery, spojeného s konferencí o AI. Odborná porota následně vybere vítěze.
Kdo u ní uspěl v předchozích ročnících?
Airbnb pro solární panely
2018, Sphebotics
Loňskou Winners‘ Night ovládl estonský startup Sphebotics, který jen o rok dříve založili Xavier Thibert a Maksim Timofejev. Sphebotics umožňuje sdílení solárních systémů ve městech. Jedná se o něco na způsob Airbnb pro sluneční kolektory, kde každý může vyrábět a používat vlastní solární energii, aniž by se musel starat o hardware.
Velkoplošné solární systémy firma rozšířila o robotiku a IoT tak, že se dají umístit ve městech na střechy budov. Zařízení jsou připojena k inteligentní blockchainové platformě, umožňující rozdělit výrobu a spotřebu energie mezi všechny zúčastněné.
Květináč jako nabíječka
2017, Bioo
Předloni zvítězil barcelonský startup z oblasti čistých technologií Bioo, založený Pablem Vidartem & Javierem Rodriguezem v roce 2015. Bioo vyrábí elektřinu z fotosyntézy běžných rostlin a zásobuje energií celou řadu zařízení. Vyvinul například květináče, které slouží jako nabíječka pro smartphony nebo distributory signálu wi-fi.
Technologie využívá z fotosyntézy pouze nadbytečnou energii a rostlinu nepoškozuje. Cílem Bioo je využít rostliny a zelené plochy při trvale udržitelném řešení současných a budoucích environmentálních a energetických problémů.
Slyším problém!
2016, Neuron Soundware
Český vítěz! Neuron Soundware nabízí software pro umělou inteligenci, který je schopen rozlišit problémové zvuky od pravidelného hučení a okolních ruchů. Analyzuje zvuky strojů a je schopen sám se učit; pokud je například v převodovce písek, počítač to „slyší“, aniž by bylo nutné otevřít její pouzdro.
Neuron Soundware, který se v posledních letech několikrát umístil na předních příčkách ankety Forbes Startup roku, letos v létě oznámil novou investici ve výši 5,75 milionu eur od Inven Capital. Spolupracuje také s BMW, Deutsche Bahn, Innogy nebo s Airbusem.