Technologická firma Microsoft zveřejnila v nedávné zprávě Diversity and Inclusion Report unikátní data o tom, jak platí své zaměstnance.
Když pomineme úsměvnou skutečnost, že na škatulku „ženy“ navázala „další menšiny“ a obě srovnává se stálou kategorií „bílých mužů“, vyplývá ze studie pozoruhodné zjištění. A sice, že ženy dostávají v americkém Microsoftu na každý dolar, jejž vydělává muž, o chlup víc – konkrétně o chlup v podobě 0,0001 dolaru.
Selskou optikou to není nutné zveličovat. Dá se prostě říct, že ženy to podle tohoto reportu u technologického gigantu dotáhly na platovou úroveň mužů. Plichta pohlaví v roce 2019, můžeme si říct a diskusi utnout.
Ale můžeme udělat také něco daleko lepšího: diskusi rozvinout. Od Microsoftu jde o sympatický krok, protože ani další firmy neměly dosud ve zvyku jít takhle s kůží na trh. Nikdo je k tomu nenutil a dlouho nešlo o téma, které by mělo takové zastání napříč společností.
Jak Microsoft uvedl, udělat si podobnou analýzu je dobrá zpětná vazba pro samotnou firmu. Ukazuje, zda se v ní reálně něco děje a mění. Koneckonců pro společnost, která mezi lety 2010 a 2016 řešila podle deníku Guardian přes 200 stížností nebo žalob na diskriminaci pohlaví, sexuální obtěžování na firemních setkáních, na platové nerovnosti a skleněný strop… pro takovou společnost může podobná zpráva zafungovat i jako dobrý marketing.
Především ale do diskuse přisypává fakta. Firmy jako Apple, Twitter, Facebook, Netflix a další sice roky vydávají své zprávy o diverzitě nebo struktuře nejvyšších pater, platové podmínky ale vesměs uchovávají jako top tajemství.
Jde o citlivé téma. Jednak pro ty, kterých se bezprostředně týká, a taky pro všechny, kdo podobné giganty považují za sexy značky a vnímají je jako své vysněné zaměstnavatele – do chvíle, než odhalí karty.
Jednoho hazardéra, který už tak učinil, nedávno celý obor sledoval v přímém přenosu. Google, pravděpodobně v reakci na sérii nařčení ze Silicon Valley obviňujících firmu z diskriminace pohlaví, sexuálních skandálů a platové nerovnosti, před půlrokem spočítal, jak je to v jeho řadách.
Výsledkem Google překvapil a zaměstnal spousty novinářů i analytiků. Vyplývalo z něj totiž, že Google na určitých inženýrských pozicích platil lépe ženy než muže. Společnost pak musela 10 tisícům lidí napříč firmou doplatit skoro 10 milionů dolarů na kompenzacích.
I tak si ale nakonec Google vyslechl kritiku ze všech stran, a vlastně oprávněně. Při bližším zkoumání a sérii takzvaných „case study“ totiž vyšlo najevo, že ženy na některých pozicích sice mohou být v danou chvíli lépe zaplacené, jejich mužští kolegové se ale většinou mnohem rychleji posouvají o patro či dvě výš v hierarchii, a tím pádem se opět dostávají do jiné platové dimenze. Zároveň se ukázalo, že nejčastěji se v neprospěch žen liší už nástupní platy.
Přesně tohle teď může být voda na mlýn kritiků i v případě Microsoftu. Ten totiž ve zprávě neukázal metodiku své analýzy. Stojí v ní pouze to, že ve studii vycházel z analýzy platových podmínek 80 procent svého personálu. Protože Microsoft neukázal, jakých pozic se jeho statistiky týkají, lze závěr, že ženy jsou placeny stejně, nebo snad dokonce lépe než muži, docela snadno zpochybnit.
Dostává manažerka sedící v americkém Redmondu stejný plat a odměny jako její kolega s podobnou odpovědností a pracovním výkonem? To nikdy neověříme. Už proto, že bonusová složka v platovém ohodnocení umí ve velkých korporátech divy.
Zprává navíc odráží jinou smutnou skutečnost, a sice že počet žen v Microsoftu na třech kontinentech stále nedosahuje ani jedné třetiny v celkovém výčtu. Ve čtrnáctičlenném představenstvu Microsoftu momentálně sedí ženy čtyři.
Když před před více než pěti lety nastupoval do čela globální softwarové jedničky nový šéf Satya Nadella, řada lidí od něj mimo jiné čekala to, že trochu rozboří pánský klub, který si v Microsoftu držel jeho předchůdce Steve Ballmer a ostatně i hodně technicky orientovaný Bill Gates. Veteráni Nadellu chválí za to, že firma minimálně začala mluvit o diverzitě.
Jiní (včetně autorky tohoto textu) mu nemohou odpustit sérii výroků, kterých se dopustil hned po svém nástupu, i když se za ně později omluvil. Připomeňme ten, že ženy by se neměly nikam hnát, že jim možná inženýrské obory nejsou přírodou souzené a že by měly počkat, až jim v jejich kariéře pomůže dobrá karma.
Ať už tím měl na mysli platy, nebo postup v kariéře, dá se k tomu říct jediné. Pokud se nechceme v tomhle tématu spokojit s pár centy, které se nedají dost dobře ověřit, vykašleme se na dobrou karmu. Můžeme pochválit snahu Microsoftu, ale nepřeceňujme ji. Pořád je na čem pracovat.