Už třetím rokem sestavuje Forbes žebříček 25 nejlepších venture kapitálových investorů v Evropě a v Izraeli nazvaný Midas List Europe. Letos mu, stejně jako loni, kraluje Jan Hammer, partner londýnského fondu Index Ventures.
Midas List Europe je žebříček mapující sázky do technologických startupů a vstupují do něj data od stovek investorů napříč desítkami vehiklů. Zásadní je, které podpořené startupy došly za posledních pět let k dalšímu kolu financování, kde získaly valuaci alespoň 200 milionů dolarů, nebo zda je někdo minimálně za 100 milionů dolarů koupil anebo se dostaly na burzu.
Extra body jsou poté za návratnost kapitálu.
Společně s Hammerem je v hvězdné pětadvacítce další trojice investorů Indexu – tolik zástupců tam žádná jiná firma nemá.
Na druhém místě skončila Sonali De Rycker z kalifornského fondu Accel, který si díky ní ukousl například vydatnou část z úspěchu Spotify. Pomyslnou „bednu“ uzavírá na třetím místě Hammerův kolega Danny Rimmer, který měl ve správný čas oko pro Dropbox nebo módní platformu Farfetch.
Za mimořádným úspěchem rodáka ze Svitav stojí především jeho úspěšné sázky na fintechové firmy. Zatím největší kus zlata vznikl po Hammerově doteku z nizozemského startupu Adyen. Se šéfem společnosti, vyvíjející platební platformu, se Jan Hammer viděl poprvé v roce 2011. O sedm let později Adyen vstupoval na burzu a bezmála 17% podíl Indexu měl rázem hodnotu přes 3 miliardy dolarů.
Jan Hammer také uvěřil příběhu Robinhoodu poté, co tuhle aplikaci na bezpoplatkové obchodování akcií celá řada investorů v seedové fázi odmítla podpořit. Z Robinhoodu mezitím v Americe roste velká věc, která byla při posledním investičním kole ohodnocena na 7,6 miliardy dolarů.
V čem tkví kouzlo úsudku investora, o němž se ještě nedávno v Česku skoro vůbec nevědělo? Na to se ho v lednu do jeho londýnské kanceláře vydal zeptat redaktor Forbesu Michael Mareš. Přečtěte si část unikátního rozhovoru v pěti myšlenkách loňského i letošního evropského Midase.
O počátcích kariéry…
Vždycky jsem chtěl bydlet a pracovat v zahraničí. Prvním krokem bylo jít ven už na střední. V šestnácti jsem odešel na internátní školu do Švýcarska. Byli tam studenti z 50 zemí světa a mezi nimi jsem pochopil, jak velký svět je, kolik je všude příležitostí. Po maturitě jsem šel na Oxford a v Británii pak zůstal i pracovat. V té době byly finance cool job – dělal jsem v Morgan Stanley juniorního analytika v oblasti tfelecom a média v oddělení fúzí a akvizic.
O pálení peněz a Adyenu…
Platí, že nejlepší investice jsou ty, které nepotřebují peníze. Ne ty, které jen peníze investorů pálí. O Adyen se zajímala spousta VC fondů, ale žádný jim nic nenabídl, protože věděly, že o peníze nestojí. Já měl štěstí. Jednou jsme se zakladatelem Pieterem van der Doesem seděli v jedné malé amsterodamské kavárně a on říká: Všichni si se mnou dávají kafe, ale nikdo mi nikdy nedal žádnou nabídku. Tak jsem se chopil příležitosti. Dali jsme jim asi 10 milionů eur při valuaci zhruba 100 milionů eur. To se zdálo jako hodně peněz, ale oni rostli o 300 procent ročně. A dnes mají tržní kapitalizaci přes 20 miliard dolarů.
O Evropě a Americe…
Co se týče startupů a venture kapitálu, Evropa je pořád deset let za Amerikou, byť má výrazně větší růst. Brzdí ji ovšem jeden velký handicap: legislativně je velmi těžké vydat akciové opce pro zaměstnance. Přitom možnost odměnit je podílem na firmě je základní předpoklad růstu startupů, díky tomu mohou přilákat nejlepší a nejzkušenější lidi. Proto jsme rozjeli iniciativu Not Optional, která se snaží přesvědčit jednotlivé evropské vlády, aby pomohly vyrovnat podmínky mezi Evropou a Amerikou.
O další velké věci…
Next big thing je změna v bankovnictví. Vezměte si, že padesátá největší banka na světě má tržní kapitalizaci větší než 50 miliard dolarů. To znamená, že se bavíme o opravdu obrovském trhu. Hodně se mluví o tom, že lidi jsou konzervativní, banku nemění, změny se bojí. Ale je jasné, že mobil v ruce každého z nás tohle nevyhnutelně změní. Myslím, že teď jsme na konci začátku téhle změny. To, co včera byla novinka, už se stává mainstreamem.
Jak si na jeden klik voláte taxi, tak se bude na jeden klik platit. To sice jde už dnes, ale zatím se to týká jen malého množství lidí. Já mluvím o masovém rozšíření, což přinese opravdovou disrupci celého bankovnictví, pojišťovnictví a vůbec stylu, jakým dnes fungují platby. Regulátoři tuhle změnu sice brzdí, ale je nevyhnutelná. Takže za mě je next big thing fintech.
O motivaci…
Motivace najít další skvělou firmu je čistá soutěživost. Jsem lovec. Každý den je nový začátek, nová příležitost. To je princip venture kapitálu.
Kompletní rozhovor s Janem Hammerem naleznete v lednovém čísle, které si stále můžete objednat níže.