Snažte se obklopovat lidmi, kteří vám dodávají pozitivní energii, a naopak se zbavte těch, kteří vám ji berou, radila včera Barbora Rektorová na Forbes Women’s Summitu v pražském uměleckém centru DOX.
A kdo jiný by měl radit než ona. Založila cateringovou a gastronomickou společnost Sushiqueen, je matka dvou dětí a celoživotní bojovnice.
Její příběh je víc než inspirativní. V roce 2015 jí našli nádor na mozku, ale ani to jí nezabránilo v tom, aby si plnila svůj sen – i přes náročnou nemoc je Barbora úspěšná podnikatelka, v současné chvíli organizuje akce a workshopy a mimo to radí, jak začít podnikat a rozjet byznys.
Sama si důležitost pozitivních a podporujících lidí kolem sebe uvědomila až ve chvíli, kdy byla kvůli svému zdravotnímu stavu hodně oslabená. Ne od všech se jí totiž dostalo takových reakcí, jaké čekala. Setkala se například i s tím, že jí její kamarádka (kterou později Barbora zařadila do kategorie „frenemy“, tedy kamarádka, ale vlastně nepřítel) řekla: „Ty máš zase štěstí. Tvoje okolí se tak stará, to kdyby se to samé stalo mně, určitě bych takovou podporu neměla.“
V tu chvíli jí to došlo. „Nemůžete mít kolem sebe lidi, co vás stresují. Tak jsem je začala úspěšně eliminovat,“ řekla na včerejší konferenci. Zároveň ale dodala: „Je jedno, jestli mám rakovinu, nebo ne. Musím si uvědomit, že je toho času tak málo, že ho nemá smysl ztrácet s vysavači energie.“
„Nebýt rodiny a přátel, byla bych teď možná ne v háji, ale určitě v menším klidu, než jsem teď. A klid je během náročné léčby stěžejní,“ doplňuje na svém blogu.
Hlavní podle ní je se rozhodnutí nebát – zbavit se ve svém životě někoho, s kým vám vlastně není vůbec dobře, není nic neslušného. „Mně osobně se ohromně ulevilo,“ svěřila se. Je to zdravé sobectví.
Co si z příběhu Barbory Rektorové odnést? Že život není zase tak dlouhý, abyste si ho nechali kazit toxickými lidmi. Tak se snažte být v kontaktu opravdu jen s těmi, kteří vám za to stojí. Nebuďte kamarády z povinnosti, ale proto, že vám to osobně dělá dobře.