Choďte v práci nazí, poradil před lety přední britský psycholog David Taylor jedné ostrovní firmě. Takzvané „naked Friday“ neboli nahé pátky měly zlepšit vztahy na pracovišti. A údajně opravdu klimatu ve firmě výrazně prospěly.
Jestli taky přemýšlíte nad pozvednutím pracovního prostředí, ale nahota je na vás přece jen příliš, přinášíme pár konzervativnějších rad, jak na to.
Zničit hluk
K tomu, aby vaši zaměstnanci chodili do práce rádi a měli lepší vztahy, může hodně přispět zkrocení hluku a větší soukromí. Jestli něco dokáže spolehlivě rozladit a odvést pozornost od práce, jsou to hlasité hovory kolegů.
„Akustika je pro pracovní prostor velmi důležitá. V práci trávíme spoustu času a nežádoucí hluk může vyvolávat stres i zdravotní problémy. Kanceláře by měly být víc orientované na lidi, kteří v nich pracují. Existují účinné způsoby, jak zpříjemnit i práci v open spacu,“ říká Jan Musil ze společnosti Liko-S. Akustika je jednou z oblastí, na které se rodinná stavební firma ze Slavkova u Brna specializuje.
Větší klid mohou lidem dopřát akustické prvky, které velké otevřené prostory „rozbíjejí“. Zařídí, aby se hluk neodrážel od tvrdých povrchů, a vytvoří tak intimnější prostředí, ve kterém se zaměstnanci dokážou lépe soustředit a odvádět lepší výkony.
Akustické panely se dají přimontovat na stěny nebo vertikálně zavěsit pod strop. Akustiku v kancelářích mohou výrazně zlepšit také paravány mezi pracovními stoly a volně stojící panely pro oddělení prostoru, které se dají dobře využít například při jednáních. Takové absorbéry mohou být dokonce vyrobené z recyklovaných PET lahví, jejich výroba pak má minimální dopad na životní prostředí.
Víc soukromí
Kdo někdy pracoval v open spacu, dobře ví, jak těžce se tam hledá kousek prostoru, kde si člověk může vyřídit důvěrný telefonát nebo kam se může na chvíli zavřít, aby se pořádně soustředil na práci.
Pro tyhle účely může posloužit odhlučněná mikrokancelář, která vypadá jako telefonní budka. Možná už jste o nich slyšeli a možná je jimi váš open space už vybavený. Tyto budky se postupně staly hitem u nás i ve světě. Připravené pro jednoho nebo více lidí mohou sloužit pro telefonní hovor i důvěrné jednání s kolegy. Akustické budky nevyžadují žádné stavební úpravy a snadno se přemisťují na integrovaných kolečkách. Výhodou je i jejich modularita, která umožňuje spojení ve větší prostor nebo rozpojení na více menších, kdykoli je potřeba.
V kancelářích by měl být také dostatek místností vhodných pro pracovní schůzky a jednání. K tomu se dobře hodí jak zasedačky, tak menší focus rooms z posuvných či skleněných příček. I ty můžou open space vhodně rozdělit a přesně podle potřeby v něm vytvořit prostor, ve kterém bude práce příjemnější.
Dostatek soukromí ale může zajistit jen řešení dotažené do detailů. Když uslyšíte přes zeď telefonovat kolegu z vedlejší místnosti, focus room ztrácí smysl. „Můžete si vybrat drahou příčku s výbornými akustickými vlastnostmi, ale pokud nejsou správně namontované dveře, aby dokonale těsnily, celý výsledek bude špatný,“ upozorňuje Jan Musil, který v Liko-S řídí divizi interiérů.
Stejný problém nastává, pokud není správně utlumena vzduchotechnika vedoucí skrze dělicí stěny anebo vyřešeno napojení na zdvojenou podlahu či stropní podhled. „Jsou to malé detaily, které většinou ani nestojí moc peněz. Pokud na ně ale odborná firma včas neupozorní, výsledkem jsou krásné zasedačky za miliony korun, kde se nedá soustředit na práci,“ dodává Musil.
Design a technologie
Příčky a skleněné stěny plní akustickou funkci – zasedačku perfektně odhluční, ale fungují i jako designový prvek. „Příčky se využívají maximálně transparentní, tedy bez viditelného rámu, ale nově se vrací také trend rámových příček, které prostoru dodávají industriální styl,“ popisuje Jan Musil.
Navíc mohou být přímo ve stěnách integrované technologie pro videokonference či inteligentní monitory nahrazující zastaralé flipcharty a všemožné nástěnky. Například chytrá interaktivní příčka SMART-i-WALL dokáže fungovat jako obří tablet, klidně třímetrový. Stisknutím jednoho tlačítka se umí proměnit z plně průhledné stěny na neprůhlednou, můžete k ní bezdrátově připojit počítač nebo mobilní telefon, pracovat s audiovizuálními prezentacemi, prohlížet webové stránky a dělat poznámky. Ovládá se dotykem a pro zvukovou reprodukci využívá technologii transduktorů, které ozvučí plochu všech okolních stěn anebo třeba i stůl.
„Ambientní ozvučení v kombinaci s videomotivy přírodní krajiny tak promění zasedačku v relaxační místnost,“ zmiňuje vedoucí R&D v Liko-S Orraine Williams, který stojí za tímto patentem.
Kanceláře budoucnosti
Chytré zdi nejsou jedinou technologií, která může nepřívětivé otevřené kanceláře přiblížit budoucnosti. O rezervaci a správu zasedaček se už nyní umí postarat inteligentní systémy, které bude možné brzy ovládat i hlasem, samy před poradou vyvětrají či přitopí. „Chytré navigace se postarají o orientaci v prostorách firmy a uvítání návštěvníků. Pracovní prostředí budou monitorovat chytré senzory, které přizpůsobí osvětlení, změří hodnotu CO₂ a upraví ventilaci,“ doplňuje Musil vizi kancelářské budoucnosti.
Pokud vás ale ze všech tipů přece jen nejvíc zaujal ten úvodní, vězte, že nahota na pracovišti prý zlepšuje vzájemnou komunikaci. Spolu s oblečením mizí i ostych, lidé jsou k sobě upřímnější, otevřenější a celkově chodí do práci raději. Neberte to.