Startupistka, ilustrátorka, herečka, aktivistka, vědkyně, fotbalistka… Představujeme vám mladé inspirativní Češky z našeho letošního výběru Forbes 30 pod 30.
Martina Bacíková (25 let, zakladatelka, INEV)
Už čtvrtým rokem vede Institut ekonomického vzdělávání (INEV), který vytváří zázemí pro studium a výuku ekonomie a financí na školách. Navíc pod záštitou ministerstva školství a ČNB začala pořádat Ekonomickou olympiádu pro studenty středních škol, největší soukromou vědomostní soutěž v Česku, kterou za tři roky prošlo v Česku a na Slovensku zhruba 20 tisíc studentů ze čtvrtiny všech škol. Letos Martina se soutěží expandovala i do Maďarska a chystá se na Velkou Británii.
Linda Bartošová (26 let, moderátorka a reportérka, ČT)
„Do České televize jsem se dostala na začátku svého studia žurnalistiky na FSV UK, ve druháku. Začínala jsem ve dvaceti v redaktorsko-náborovém oddělení, odkud se rekrutují junioři bez předchozích mediálních zkušeností, často studenti žurnalistiky,“ vzpomíná Linda Bartošová na své začátky v novinářské branži. Dnes je bývalá úspěšná účastnice České Miss členkou zahraniční redakce ČT a má velký záběr: připravuje a moderuje pořad Horizont ČT24, uvádí Zprávy, díky znalosti několika jazyků často reportuje z unijních summitů v Bruselu nebo ve Štrasburku, podílí se na zpravodajských speciálech velkých zahraničních událostí a hodně cestuje.
Roberta Bimbová (24 let, vědkyně a studentka ČVUT)
Když si v roce 2017 jako studentka Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské na ČVUT volila téma svojí bakalářky, vybrala si to s názvem Úprava řídicího obvodu detektoru. „Nechtěla jsem ležet v knihách, biflovat se teorii a plodit další teorii. Na tomto se mi líbilo, že je to praktické,“ vysvětluje Roberta, proč se pustila do něčeho, co by spoustu lidí odradilo už svým názvem. Zanedlouho tak už v rámci týmu pražské „jaderky“ pájela obvody a u měřicího stolu vychytávala funkce optického detektoru, jehož cílem je odhalovat na oběžné dráze i malé kousky dosud nelokalizovaného vesmírného smetí a po úspěšných laboratorních testech ho teď čeká provoz v praxi.
Jenovéfa Boková (27 let, herečka a houslistka)
Loni získala Českého lva pro nejlepší herečku v hlavní roli za film Chvilky a letos v březnu ho může vyhrát podruhé s nominací za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, tentokrát za snímek Karel, já a ty. Talentovaná herečka, která debutovala v Hřebejkově filmu Občanský průkaz, přitom původně vystudovala hru na housle (a ve studiu teď pokračuje na pražské HAMU), je členkou Jan P. Muchow & The Antagonists a hraje v jazzové kapele Wunder Bar Band. Ve filmu se naposledy objevila v jedné ze dvou hlavních ženských rolí ve snímku Jiří pes uprchlík a zahrála si i v nových dílech úspěšné historické minisérie Marie Terezie v koprodukci ČT.
Johanna Nejedlová (29 let, aktivistka, Konsent)
Po vlastní traumatizující zkušenosti se znásilněním pochopila, že tohle téma je pro většinu jejího okolí pořád tabu a vztahuje se k němu spousta předsudků, a proto s kamarádkami založila neziskovku Konsent, která se zabývá bořením mýtů kolem sexuálního násilí a obtěžování a také vzděláváním o tom, jak s nepříjemnými situacemi pracovat. Zaměřují se především na osvětu, s týmem pořádají i workshopy pro děti na základních a středních školách.
Kromě toho spolupracují s majiteli podniků na vytvoření sítě míst, kam se mohou jít muži i ženy bavit, aniž by je někdo obtěžoval, a kde je vyškolený personál, který ví, jak zasáhnout. Jejích aktivit si všimli i v zahraničí – loni získala cenu Women of Europe v kategorii za aktivismus, ve které byly kromě ní nominovány například Švédka Greta Thunberg nebo Irka Síona Cahill.
Kristína Nemčková (18 let, kuchařka a autorka)
Svoje loňské vítězství v televizní soutěži MasterChef dokázala mladá Kristína přetavit v úspěšný byznys s několika miliony tržeb. Spolu s rodinou vydala kuchařku #Upgrade, které se během šesti měsíců prodalo přes 10 tisíc kusů, a překonala tak hranici bestselleru. Letos Kristínu čekají jiné milníky – napřed maturita a pak cesta do Londýna, kde bude studovat prestižní kuchařskou akademii Le Cordon Bleu. V Londýně pak plánuje nějakou dobu zůstat a sbírat zkušenosti v michelinských podnicích.
Eliška Podzimková (27 let, ilustrátorka)
Za svých 27 let toho stihla prožít dost. V dětství prodělala nádorové onemocnění mízních uzlin, právě v té době se začala věnovat ilustraci a dokreslovat fotografie. Po vyléčení a studiu se přestěhovala do New Yorku, kde si její ilustraci vybral na titulku deník Metro. Spolupracovala třeba s kuchařem Jamiem Oliverem, její ilustrace vyšla v americké mutaci časopisu Vogue. Letos v lednu skončila v Praze její úspěšná výstava ilustrací ke knize Malý princ. Eliška Podzimková se také angažuje v pomoci dětským onkologickým pacientům s animovaným seriálem Plešouni.
Linda Šejdová (24 let, startupistka, inovátorka, Snuggs)
Čtyřiadvacetiletá startupistka zajistila, že se v loňském roce do mediálního prostoru dostalo jedno tabuizované téma. Se svým společníkem Tomášem Zahradníkem navrhla menstruační kalhotky Snuggs s funkční nanovláknovou vrstvou, která dokáže nahradit jednorázové nerecyklovatelné vložky a tampony. S minimální reklamou a bez investorů jich během roku prodali na 20 tisíc kusů a do českého éteru vzkázali: Menstruace je přirozená, pojďme ji ženám ulehčit.
Linda má kromě Snuggs zkušenosti i z jiných českých startupů. Pracovala v projektu LidskáSíla.cz, Productboard a BudgetBakers. Vytvářela globální marketingové strategie a vedla marketingový tým z pozice marketingové manažerky.
Olga Šroubková (26 let, houslistka a koncertní mistryně, Česká filharmonie)
Houslím se věnuje už od svých čtyř let a jde jí to tak dobře, že se loni na podzim stala první ženou na pozici koncertního mistra (respektive koncertní mistryně) České filharmonie. Absolventka Pražské konzervatoře momentálně studuje magistra na Hochschule für Musik, Theater und Medien v Hannoveru a jako sólistka vystupuje s předními českými a slovenskými orchestry: vedle České filharmonie k nim patří třeba PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu či Státní filharmonie Košice.
Olga o sobě říká, že je docela soutěživá, a dokazuje to i hezkou řádkou trofejí – k jejím největším úspěchům patří ocenění v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro, Rodolfo Lipizer Prize, Michael Hill International Violin Competition či Shanghai Isaac Stern International Violin Competition.
Barbora Votíková (23 let, brankářka a youtuberka)
„Na jedné straně profesionální fotbalistka, na straně druhé bláznivá youtuberka.“ Tak Bára Votíková charakterizuje samu sebe ve své knize „Trochu jinak“. Kopačky třiadvacetiletá rodačka z Plzně nazula poprvé v osmi letech. Od té doby se vypracovala na gólmanskou jedničku Slavie Praha, s níž získala čtyři ligové tituly a pravidelně hraje slavnou Ligu mistrů, i ženské reprezentace. Známou tvář z ní ale udělalo až YouTube. Videa, která natáčí od dubna 2015, odebírá 458 tisíc uživatelů a dosud mají celkem bezmála 80 milionů zhlédnutí. Díky sledovanosti obsahu, jímž chce Votíková pobavit, ale zároveň ukázat, že i holky mohou hrát fotbal, na sebe navázala velké sponzory a její příjmy měsíčně přesahují i 100 tisíc korun.
Andrea Vytlačilová (23 let, návrhářka)
Jako jediná Češka v současnosti studuje nejprestižnější módní školu světa, Central Saint Martins v Londýně, jíž v minulosti prošli třeba John Galliano či Alexander McQueen. Absolutorium ji čeká teprve letos, už během studií si ji ovšem do svého ateliéru vybral návrhář Marc Jacobs. S ním a jeho týmem pak loni v únoru chystala jeho kolekci pro newyorský fashion week, spolupracovala také se značkami Kenzo, Acne Studios nebo Versace.
„Člověk musí být připraven na úspěch, v této superkonkurenční branži dostanete příležitost se ukázat totiž třeba jen jednou za život,“ říká návrhářka, která je zároveň nadaná ilustrátorka a má vlastní značku, pod níž vyrábí hedvábné šátky s vlastními autorskými potisky pro svůj e-shop. S autorským designem na šátek Andrea loni postoupila do soutěže, kterou pro mladé návrháře z celého světa vyhlásila ikonická firma Hermès.