Každý rok je to ohromná sláva a pocta pro všechny evropské umělce a představitele špičkového řemesla. Francouzské rytířské Řády umění a literatury každoročně přebírají světoví herci, literáti, ale také designéři nebo osobnosti nejluxusnějších světových módních značek z rukou ministra kultury Francouzské republiky.
V minulosti toto prestižní vyznamenání převzali třeba spisovatel Paulo Coelho, herečka Vanessa Paradis, fotograf Patrick Demarchelier nebo herci George Clooney a Leonardo DiCaprio.
A tento týden v úterý se francouzským rytířem stal i Čech Tomáš Lesser, mistr rytec sklárny Moser. Tomáš Lesser, jehož díla jsou známá po celém světě, se letos ocitl v mimořádně dobré společnosti.
Mezi dalšími oceněnými je totiž také vrchní parfumér koncernu Parfums Christian Dior François Demachy, kostýmní designérka pařížské Opery Anne-Marie Legrand, Christine Maquel, šéfka sekce prototypů kožených výrobků luxusní značky Hermès, Angelo Musa, šéfcukrář legendárního pařížského hotelu Plaza Athénée, nebo Thi Thu Nguyen, designérka kožených výrobků značky Louis Vuitton.
Slavnostního pasování na rytíře, které proběhlo přímo v budově ministerstva kultury Francouzské republiky v Paříži, se Tomáš Lesser účastnil za doprovodu své rodiny a zástupců firmy Moser. Rytířský Řád umění a literatury předal českému rytci skla přímo francouzský ministr kultury Franck Riester.
Tomáš Lesser není prvním Čechem, který slavný francouzský řád obdržel. V minulosti se stejné pocty dočkali třeba spisovatel Adolf Born, pěvkyně Magdalena Kožená nebo režisér Jiří Menzel.
Rytec
vytížený na roky dopředu
Tomáš Lesser pracuje v manufaktuře Moser více než 25 let, jeho díla jsou známá po celém světě. Má za sebou mimořádně úspěšný rok: loni byl v předvánočním období vybrán jako reprezentant Moseru v projektu ve spolupráci s luxusní francouzskou značkou Hermès na personalizování jejích parfémových flakonů.
„Toto ocenění je velkou poctou jak pro Moser, tak pro celou Českou republiku. Je to ocenění nejen českého kulturního a řemeslného dědictví, ale také neuvěřitelná příležitost k propagování české rytiny jako investičního objektu,“ uvedla Nicola Lukovicsová z Moseru, která se slavnostního aktu pasování v Paříži také účastnila.
„Cena takovýchto děl strmě roste, mnohdy o více než 10 procent ročně, a jsou to unikátní díla, kterých se vyrobí jen několik kusů na světě,“ uvádí Lukovicsová.
Mistři rytci z Moseru mají podle ní kapacitu zarezervovanou až na tři roky dopředu. Výroba i zdobení každého jejich objektu trvají i několik měsíců a tomu odpovídá i cena. „Jeden takový umělecký objekt se pohybuje v řádu od půl milionu až po několik milionů korun,“ uvádí Lukovicsová.