Rozvoji dětských školiček v Česku se dostalo zásadní vzpruhy. Neziskové organizaci Sto skupin, která buduje dětské skupiny po celém Česku, půjčí rodina Valových z firmy Siko 25 milionů korun.

„Věříme, že kvalitní vzdělání začíná již v raném věku. Reagujeme na rostoucí potřebu dostupného a kvalitního předškolního vzdělávání,“ konstatuje Tomáš Vala. 

Aktuálně provozuje organizace Sto skupin, za níž stojí Jindřich Fialka z inovačního studia Q Designers, třiadvacet dětských skupin v několika českých městech. Díky pětadvacetimilionové půjčce od Valových se má jejich počet téměř zdvojnásobit. V praxi to bude znamenat pomoc pro zhruba dvanáct set rodin, které budou místa v nově vzniklých dětských skupinkách určených pro děti od roku a půl využívat. 

Poptávka a potřeba nových míst pro malé děti je ale mnohem větší. „Například v září budeme otevírat novou dětskou skupinu v Praze 8, která bude pro třicet šest dětí. Už teď ale máme kolem dvou set padesáti přihlášek,“ dává příklad Fialka a dodává, že i když extrémní situace nepanuje všude, je i tak problém s nedostupností péče o malé děti obrovský.

V celém Česku dlouhodobě chybí přibližně čtyřicet tisíc míst ve školkách. Ty přitom umožňují péči až pro tříleté a starší děti. Jindřich Fialka proto před dvěma lety rozjel projekt, který má ambici vytvořit v Česku nejméně sto dětských skupin. Ačkoli se Sto skupin osvědčilo a dnes pro ně pracuje už sto padesát lidí v celé republice, růst nejde tak rychle, jak by si jeho strůjce i rodiče malých dětí přáli. 

American Dream!
Vydání Forbesu American Dream!

„Naše současné skupinky už finančně udržitelné jsou, ale zatím jich není dost na to, aby jejich provoz dokázal financovat zakládání nových. Školkovné, které je dnes do pěti tisíc korun za měsíc, zvyšovat nechceme, protože to by šlo přímo proti poslání naší neziskovky,“ vysvětluje Fialka.

Hledal proto partnery, kteří by Sto skupinám s rozvojem pomohli. A našel je právě v rodině Valových.

„Líbil se nám drajv a reálný potenciál týmu Sto skupin dosáhnout svého cíle. Chyběly jim pouze finance,“ vysvětluje Tomáš Vala, proč se rodina k půjčce rozhodla. „Chceme, aby měly všechny děti rovné příležitosti pro růst a rozvoj, a jsme přesvědčeni, že projekt k dosažení tohoto cíle přispěje,“ věří. 

Peníze nicméně nejsou jedinou brzdou rozvoje dětských skupin. Podle Jindřicha Fialky vše zpomaluje hlavně byrokracie, nedostatek vhodných prostor a hledání špičkových lidí pro péči o děti.

„V zákoně jsou sice podmínky pro založení dětské skupiny jasně napsané, ale lokální úřady si je často vykládají po svém. Například jedna hygiena nám nedávno nařídila vybudovat ventilaci v kuchyni skoro za dvě stě tisíc, přestože v dětských skupinách se nevaří a jídlo jim dodávají partneři,“ dává příklad.

Od začátku příštího roku se navíc podmínky pro provoz dětských skupin výrazně zpřísní: nová hasičská vyhláška například požaduje, aby skupinky nad dvanáct dětí měly dvě únikové cesty. Na druhou stranu ministerstvo práce a sociálních věcí vznik a fungování dětských skupin podporuje a na přestavbu prostor spustilo dotační program.  

Samostatnou kapitolou jsou firemní školky, na jejichž rozvoj se Sto skupin také zaměřuje. Tam je ale situace ještě složitější, a ačkoli o ně projevují zájem i velké firmy jako banky nebo nadnárodní řetězce, k jejich realizaci nakonec dochází jen zřídka. Takovým příkladem je i Footshop, který se Sto skupinami nově podepsal spolupráci a umožní péči o děti svých zaměstnanců.

Valovi poskytli Sto skupinám zatím největší finanční injekci, nejsou však zdaleka jedinou firmou, která s neziskovkou spolupracuje. Hned na jejím začátku přišla podpora od IKEA, která věnovala nábytek a vybavení za téměř deset milionů korun, a mezi podporovateli je také společnost LMC, Nadace Albatros nebo další česká rodinná firma Ryor. 

Valovi mají s podobným projektem zkušenosti – loni oznámili, že investují 66 milionů korun do domovů pro seniory Senlife. „Jako rodina i skupina vděčíme společnosti za umožnění našeho růstu od nuly až do současné velikosti, a rádi bychom za to nad rámec legislativních povinností poděkovali. Vybrali jsme si skupiny seniorů a dětí, které jsou v každé společnosti obecně zranitelnější, a zaslouží si proto zvýšenou ochranu a podporu,“ připomíná Tomáš Vala.

Oba projekty, které Valovi podporují, se zřejmě i částečně propojí. V jednom ze senior domů Senlife u Berouna má totiž vzniknout pilotní dětská skupina tak, aby se mohly potkávat různé generace. To je ostatně ve vyspělých společnostech trendem.

„Jsme v kontaktu se starostou obce i s týmem Senlife, a pokud se potvrdí tamní zájem, mohli bychom skupinku otevřít začátkem příštího roku,“ očekává Jindřich Fialka.