Dobro bylo, je a bude. I v časech delty a omikronu, drahé energie i nedostavěné D1, prezidentů ve skleněných krychlích a vánočně-farmářských trhů. Pandemie neskončila, ale radost, naděje a štěstí také nikam neodešly. Dobré věci se děly i v roce 2021, ač se vám to nemuselo zdát. Následující řádky vás o tom však určitě přesvědčí.
Tuny jídla pro potřebné. Podzimní kolo potravinové sbírky vyneslo jen v kamenných obchodech 410 tun zboží pro ty, co ho potřebují nejvíce. Další pak přibylo i z e-shopů.
Překvapení na střeše. V Londýně objevili vzácný druh orchideje, který se považoval za vyhynulý. Našel se v jedenáctém patře střešní zahrady investiční banky Nomura.
Rekordní rok obnovitelné energie. Budoucnost skýtá pro naši planetu moře problémů k vyřešení, ten se zdroji energie ale ukazuje slibnou budoucnost. Mezinárodní energetická agentura (IEA) oznámila, že rok 2021 byl pro obnovitelné zdroje energie dosud vůbec nejsilnější, celkově se instalovalo asi 290 gigawattů.
A připojila se konečně i Čína. Ta vzhledem ke své velikosti hraje pochopitelně z pohledu planetárního klimatu zásadní roli. Letos rozjela stavbu velkého projektu, který má pomocí solární a větrné energie vygenerovat neuvěřitelných sto gigawattů. Peking také plánuje v každém z následujících roků vysázet les o velikosti Belgie. V zemi se zdvojnásobil počet chráněné divoké zvěře a povedlo se zatočit s malárií.
Češi darují jako šílení. Ačkoli by se to v roce nejistoty a rostoucí inflace moc čekat nedalo, letošek je rekordním při pohledu na částky, jaké Češi darovali na nejrůznější dobročinné účely. Naprostou lavinu dárcovství rozjelo ničivé tornádo, které v létě zasáhlo jižní Moravu. Jen během prvního týdne po tornádu se mezi Čechy vybrala skoro miliarda korun.
Do pomoci se zapojili ve velkém i podnikatelé a například miliardář Karel Komárek poslal do svého rodného kraje 150 milionů korun. Ještě víc se letos rozjelo darování online, například přes službu Darujme.cz, kterou provozuje Nadace Via, tak Češi darovali na nejrůznější účely už půl miliardy korun. Velký ohlas měly i menší sbírky a potvrzují, že letošek byl z pohledu dárcovství u nás rekordní.
Miliarda a půl na charitu. Stalo se před více než půl rokem, ale pořád nám to bere dech: manželé Katarína a Ondřej Vlčkovi věnovali do nadace, která se bude starat o nevyléčitelně nemocné děti, třetinu svého majetku! Přesněji 1,5 miliardy korun.
Průlom brněnských vědců. Výzkumníci z Vysokého učení technického v Brně přišli na to, jak vyčistit vodu od zbytků léčiv, antikoncepce či bakteriálních zbytků, které v ní zůstávají i poté, co projde klasickou čističkou. Tento problém se řeší už řadu let a může mít negativní důsledky na lidské zdraví.
Vytištěná škola. Jak řešit problém s nedostatkem škol v Africe? Třeba 3D tiskem. V Malawi stvořila společnost pro dostupné bydlení 14Trees školu za pouhých patnáct hodin pomocí 3D tisku.
Ačkoli je léto daleko, to milostivé běží už několik měsíců. A bude pokračovat do konce ledna. V rámci téhle neobvyklé akce se můžou lidé jednoduše zbavit exekucí vůči státu, kraji, obci nebo jimi vlastněným podnikům. Stačí zaplatit původně nezaplacenou částku, poplatek exekutorovi a všechno ostatní bude odpuštěno. Do akce se zapojily i některé banky a ministerstvo financí.
Vědci zatočí s malárií. Jedna z nejlepších zpráv roku z celosvětového pohledu je nová vakcína proti malárii. Odhadem by měla zachránit životy desítek tisíc dětí ročně.
Kyslík na Marsu. Letos se vůbec poprvé podařilo vytvořit kyslík mimo planetu Zemi. Robotickému průzkumníku Perseverance se podle americké vesmírné agentury NASA povedlo kyslík získat díky rozštěpení oxidu uhličitého, který získal z tamní atmosféry. Jde o klíčový úspěch na cestě lidí na Mars.
Vracejí se! Některá dlouho ohrožená zvířata se vracejí! Například populace pandy velké se v Číně rozrostla natolik (přes 1800 kusů), že už nejde o ohrožený druh. V Kalifornii rostou populace vzácných motýlů, díky kvótám na rybolov se daří i některým ohroženým druhům tuňáků a do evropské přírody se ve velkém vracejí zubři a vlci.
Bez plastů. V létě začal v Evropě platit zákaz jednorázových plastů, jako jsou brčka nebo třeba plastové tašky. Právě jejich užívání už částečně nebo zcela zakázalo podle OSN celkem 77 zemí světa.
Přirozené lesy se vracejí. V Česku se poprvé vysázelo více listnatých než jehličnatých stromů. Díky tomu mohou vzniknout silnější lesy, které lépe odolají změnám klimatu.
Ekolet. Když jsme u té ekologie a udržitelnosti, letecká společnost United Airlines jako první na světě absolvovala let s jedním motorem poháněným stoprocentně udržitelným palivem z cukrové vody a kukuřice. V letadle na cestě z Chicaga do Washingtonu bylo sto cestujících.
Pandy už nejsou ohroženým druhem! Čína oznámila, že populace pand velkých se rozrostla natolik, že už nejsou ohroženým druhem. Počet v přírodě volně žijících jedinců přesáhl 1800.
Vietnam vysází miliardu stromů. Po sérii ničivých tajfunů v loňském roce oznámil vietnamský premiér, že do roku 2025 bude v zemi vysázena miliarda stromů, která by měla zabránit dalším povodním a sesuvům půdy.
Chlapec, který přežil. Curtis Means se narodil v 21. týdnu a vážil pouhých 420 gramů. Lékaři mu dávali šanci jedno procento na přežití, ale podařilo se! Dostal se do Guinessovy knihy rekordů jako nejpředčasněji narozené dítě, které přežilo.
Ženské průlomy. Kamala Harris se stala první viceprezidentkou v dějinách USA. Chloé Zhao zase díky filmu Země nomádů jako první Asijka získala Zlatý glóbus za režii a jako teprve druhá žena si odnesla stejné ocenění i na Oscarech.
Konec tamponové daně. Velká Británie od prvního ledna zrušila pětiprocentní daň z přidané hodnoty vztahující se na menstruační potřeby.
Sto a sedmnáctiletá přeživší. Lucile Randon v únoru zvládla boj s koronavirem. Což by byla dobrá zpráva u kohokoli, u této Francouzky to ale násobí fakt, že je nejstarší žijící Evropankou! Krátce po nákaze oslavila 117. narozeniny.