Po narůstajících spekulacích Adidas vydal prohlášení, v němž oficiálně oznamuje ukončení partnerství s Kanye Ye Westem.

Německému gigantu došla trpělivost po jeho slovech, která nedávno pronesl v podcastu Drink Champs. „Já si můžu říkat antisemitské věci, za to se mě Adidas zbavit nemůže. A co?“ řekl v podcastu. Firma pak čelila sílícímu tlaku veřejnosti i od svých vlastních zaměstnanců, aby obchodní partnerství s Westem ukončila.

Prohlášení zveřejněné na webových stránkách Adidas zní: „Adidas netoleruje antisemitismus a jakýkoli jiný druh nenávistných projevů. Yeovy nedávné komentáře a činy byly nepřijatelné, nenávistné a nebezpečné a porušují firemní hodnoty diverzity a začlenění, vzájemného respektu a spravedlnosti.“

Prohlášení pokračuje: „Po důkladném přezkoumání se společnost rozhodla okamžitě ukončit partnerství s Ye, ukončit výrobu produktů značky Yeezy a zastavit všechny transakce Ye a jeho společnostem. Adidas s okamžitou platností zastaví podnikání Adidas Yeezy. Adidas je jediným vlastníkem všech práv na design existujících produktů, stejně jako předchozích a nových barevných provedení v rámci partnerství.“

Bloomberg už dříve citoval prohlášení, ve kterém Adidas poznamenal, že se vzrůstajícím tlakem je společnost připravena ukončit své partnerství s Westem a jeho značkou Yeezy. Ačkoli se až do teď neobjevilo žádné oficiální vyjádření, interní zdroj poznamenal, že německá společnost by mohla zveřejnit svůj postoj již v úterý, což se také stalo.

Ye televizi CNBC řekl, že Adidas kopíruje jeho myšlenky. Na sociálních sítích si pak na Adidas často stěžoval, hlavně na generálního ředitele Kaspera Rorsteda a další členy vedení.

Kromě toho, že měl Adidas s Westem napjatý vztah již několik měsíců, zkritizovala ředitelka obchodního marketingu Sarah Camhi nedávno společnost za to, jak se vypořádává s nedávnými antisemitskými prohlášeními Ye. Ve veřejném příspěvku na LinkedInu vyzvala Adidas, aby se značka vyjádřila ke zmíněným výrokům a nemlčela.

Spolupráci s americkým raperem zahájil Adidas v roce 2013. O tři roky později s ním podepsal kontrakt na výrobu a distribuci zboží z jeho vlastní módní kolekce. Adidas už dříve uvedl, že partnerství má na obchodní aktivity firmy značný dopad a že patří k nejúspěšnějším obchodním vztahům v historii odvětví, kde německý podnik působí.

Ye přesto firmu v posledních měsících veřejně kritizoval, podobně jako další velké značky, s nimiž má uzavřeny obchodní smlouvy, včetně firmy Gap.