Na Twitteru často platí, že s byznysovými čísly hýbe „utvítnutí“ aspiranta na odkup sociální sítě s modrým ptáčkem ve znaku – a nejbohatšího člověka planety – Elona Muska. Tentokrát ale zaperlil raper a módní byznysmen Kanye West, který dnes vystupuje pod zkratkou Ye.

Jeho poslední skandální prohlášení způsobilo, že mu nejprve zablokoval účet Instagram a posléze i samotný Twitter. Na druhou zmiňovanou sociální síť přidal před pár dny příspěvek poprvé po dvou letech, načež ho spiklenecky přivítal zmiňovaný Musk. Jeho spřízněný autor třaskavých tweetů si ale návratu dlouho neužil.

Napsal totiž, že se „dnes večer cítí ospale“, ale až se probudí, rozjede „death con 3“ vůči Židům. Výraz death con odkazuje na americký armádní termín DEFCON, tedy míru pohotovosti ozbrojených sil. Raper tak v podstatě prohlásil něco v tom smyslu, že je připraven na nějakou hrozbu ze strany Židů, nebo že se chystá proti nim násilím zasáhnout.

Sice vzápětí dodal, že nemůže být antisemita, protože „černoši jsou ve skutečnosti Židé“, ale to ho od zablokování účtu nezachránilo. Při započítání Kanyeho kontroverzních počinů z posledních měsíců mu teď hrozí, že přijde o status miliardáře. S odhadovaným majetkem ve výši dvou miliard dolarů je totiž zatím podle amerického Forbesu West na 1513. místě v žebříčku nejbohatších lidí světa.

Je také pátým nejlépe vydělávajícím mužem showbyznysu. Svým kontroverzním chováním a výstřelky si rozhodně zajišťuje publicitu, nicméně svůj byznysový potenciál si spíše podkopává.

Není to rozhodně první kontroverzní počin hudební a v posledních letech především módní ikony během uplynulých měsíců. Na začátku října vyvolalo odpor tričko, které měl West na sobě během přehlídky své kolekce Yeezy na pařížském týdnu módy.

Nápis White Lives Matter, rozprostírající se po Westových zádech, odkazuje na slogan, který vznikl jako opozice k lidskoprávnímu hnutí Black Lives Matter bojujícímu proti policejní brutalitě vůči afroameričanům. Heslo White Lives Matter přitom přijala za své i americká krajně pravicová scéna.

To namíchlo jeden z hlavních zdrojů Westova bohatství, firmu Adidas. S ní má raper do roku 2026 podepsanou smlouvu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, přičemž zásadní jsou v celé spolupráci velmi populární tenisky Yeezy. Adidas již několik měsíců čelí Westově kritice ohledně údajných krádeží jeho návrhů značky Yeezy i neplnění dalších smluvních závazků.

Teď se naopak naštval německý gigant a vydal prohlášení, že kvůli Kanyeho nevyzpytatelnému chování podrobí své partnerství kontrole. Zkrátka je možné, že spolupráci ukončí. Pro Westův byznys by šlo o velkou ránu: podle odhadů amerického Forbesu by bez partnerství s Adidasem spadla hodnota raperova majetku pod miliardu dolarů.

V září navíc neslavně skončila i spolupráce Westa s dalším módním obrem, společností Gap. Tu měl vyšvihnout mezi nejžádanější značky svou kolekcí oblečení, jenže v posledních měsících prosakovaly na veřejnost spory, které Kanye West vehementně komentoval na Instagramu.

Rodákovi z Atlanty vadilo, že ho firma vyškrtává z důležitých mítinků nebo že nevydává návrhy oblečení tak, jak sám chtěl. Své příspěvky sice poté zase mazal, ale spory vyústily až v definitivní konec spolupráce.