„Bratia“ Slováci od pondělí 5. července znovu na čas zpřísnili podmínky pro vstup do země. To ovšem neznamená, že byste našeho východního souseda měli vyřadit ze svých dovolenkových plánů. Naopak.

Slovensko skýtá nespočet různorodých možností, kvůli nimž se nepříjemnosti spojené s epidemickými opatřeními vyplatí absolvovat. Ať už dychtíte po přírodě, relaxaci, romantice, zábavě nebo dobrodružství.

Forbes přináší pět míst, která byste měli na svém cestovním seznamu nejen ponechat, ale dokonce podtrhnout.

Bešeňová

Nekončící zeleň, v dálce čnící dvoukilometrové hory či jeden z největších akvaparků v zemi s blahodárnou termální vodou, desítkami atrakcí a bazénů. Bešeňová je ideálním výchozím bodem pro návštěvu regionu Liptov, jenž dokonale uspokojí hledače pasivního i aktivního odpočinku.

Bešeňová, zdroj: Bešeňová

Pobyt rozhodně zakončete „cestou do pekla“, saunovým rituálem v moderním saunovém dómu, který rozproudí nejen váš krevní oběh, ale i taneční dovednosti, o nichž jste neměli ani ponětí.

Kde se ubytovat: Galeria Thermal Bešeňová; první holistický hotel na Slovensku, kde si odpočine vaše tělo i mysl.

Co dalšího zažít: Tatralandia + Zookontakt; zábavně relaxační komplex plný atrakcí a zážitků pro celou rodinu.

zookontakt, tatralandia
Zookontakt, zdroj: Zookontakt

Jasná

Výbornými zimními podmínkami, jež středisko nabízí, se vyrovná těm alpským. Jasná z nich ale netěží jen při lyžování. Přes léto její četné sjezdovky a stezky lákají turisty, kteří si libují ve vůni jehličnanů a došlapech na kameny, na výlety do kopců.

Jasná, zdroj: Jasná

Dominuje jim pouť na Chopok, třetí nejvyšší vrchol Nízkých Tater. Dopravit se na něj lze ovšem i lanovkami, jejichž velmi dobré napojení umožňuje dostat se během půlhodiny z Liptova do Horehroní a přitom se pokochat výhledy na takřka celé střední Slovensko.

Kde se ubytovat: Chalets Jasná Collection; horské chaty, které vás rozmazlí dosud nepoznaným komfortem, zejména Chalet Chopok.

Co dalšího zažít: Rotunda Restaurant; v restauraci na vrcholu Chopku si dopřejete exkluzivní vícechodové menu i 360stupňový výhled na okolí.

Chalet Chopok, zdroj: Marek Hájkovský

Tatranská Lomnice

Návštěva Lomnického štítu, třetí nejvyšší hory Vysokých Tater, s ikonickou vyhlídkovou plošinou je samozřejmostí. I cesta na/z něj ale může být cíl.

Lomnický štít a Skalnaté pleso, zdroj: Forbes

Zejména na Skalnatém plese stojí za to zdržet se déle. Byť koupání v čiré vodě není povoleno, samotný pohyb v blízkosti nadchne. Okolí navíc vybízí k horským procházkám a túrám.

Kde se ubytovat: na Lomnickém štítě; až odjede poslední lanovka, zůstanete na vrcholu sami – jen s obsluhou a úžasnými výhledy, nemůžete mít většího soukromí.

Co dalšího zažít: horské káry; proč se vracet do Tatranské Lomnice pěšky nebo lanovkou, když se dá po asfaltce sjet na adrenalinových tříkolkách?

Noc na Lomnickém štítě, zdroj: Marek Hájkovský

Starý Smokovec

Ze Skalnatého plesa se zároveň táhne několikakilometrová trasa až do nejstaršího turistického centra Starého Smokovce. Během ní pěší poznají divokost a krásu tatranských vodopádů (Obrovský, Dlouhý) i proslulou Rainerovou chatu z 19. století, jejíž návštěvu si před lety nenechala ujít ani britská královna Alžběta II.

Vodopád nad Starým Smokovcem, zdroj: Forbes

Z Hřebínku (Hrebienok), oblíbeného zastávkového místa, můžete dále pokračovat po svých až na Slavkovský štít, na jehož svahu se rozkládá kamenné moře, nebo se pozemní lanovkou spustit za večerní zábavou do města.

Kde se ubytovat: Grandhotel Starý Smokovec; nedávno rekonstruovaný hotel, který se toto léto výjimečně promění pouze na destinaci pro rodiny s dětmi.

Co dalšího zažít: degustační bar Rudolf Jelínek; jediná slovenská prodejna vizovického lihovaru, jejíž atmosféra přiměje koštnout slivovici i ty, co alkoholu příliš neholdují.

Degustační bar Rudolf Jelínek ve Starém Smokovci, zdroj: Rudolf Jelínek

Štrbské pleso

Patrně největší lákadlo nejznámějšího slovenského jezera představuje „člunkovaní“. Vyjížďky na dřevěných pramicích, z nichž lze pozorovat tatranské vrcholy, si užijí nejen romantické duše.

Štrbské pleso, zdroj: TMR

Ti, kteří více touží po aktivním seznamování se s krajinou, mohou zvolit výlet lanovkou na chatu pod Soliskem. Pro ještě náročnější se pak nabízí výšlap s horským vůdcem až na Velké Solisko nebo túra (klidně už bez něj) od Štrbského plesa ke Kriváni, jehož silueta mimo jiné kdysi zdobila státní znak Československé socialistické republiky.

Kde se ubytovat: Grand Hotel Kempinski High Tatras; jediná hotelová pětihvězda v okolí si vás získá luxusem i výhledem.

Co dalšího zažít: Hotel FIS; tréninkový ráj pro sportovce ukrývá na střeše nejvýše položenou včelnici v Tatrách.

Grand Hotel Kempinski High Tatras, zdroj: Amazing Places

Co splnit pro cestu na Slovensko:
Každý, kdo se rozhodne vycestovat na Slovensko musí momentálně vyplnit tento registrační formulář. V období od 9. července do 8. srpna nemusí očkovaní (i jen jednou dávkou) po příjezdu do země nastoupit povinnou karanténu. Podrobnější informace naleznete na stránkách ministerstva zahraničí.