Už máte svůj adventní kalendář? Ne? Tak si zkuste jeden takový vytvořit, a připojte se tak k výzvě iniciativy Eko Vánoce, která se snaží ukázat, že i svátky můžete prožít šetrně a v souladu s přírodou.

Tento adventní kalendář ale bude fungovat jinak – obráceně, než jak jste zvyklí. Nebudete si z něj brát, ale budete ho naopak aktivně vytvářet. Od 1. do 24. prosince si do něj každý den odložíte něco, co už nepotřebujete, ale zároveň víte, že by to mohlo ještě někomu udělat radost. Může jít o oblečení, doplňky, knížky nebo třeba starý nábytek.

A teď přijde ta nejlepší část. Všechny věci, které do obráceného adventního kalendáře odložíte, někomu darujte. Tady jsou možné cesty, jak s věcmi naložit:

– Staré knihy neházejte do modrého kontejneru. Nabídněte je místní knihovně nebo je odneste do knihobudky.

– Nábytek, nádobí, dekorace, spotřebiče nebo třeba nářadí nabídněte zdarma za odvoz – jde to udělat na většině inzertních webů. Nebo je nabídněte na specializovaných stránkách, jako je třeba nevyhazujto.czvsezaodvoz.cz nebo Hearth.net.

– Staré oblečení hoďte do oranžových kontejnerů na textil nebo je odneste do neziskových obchodů či organizací. Vyzkoušet můžete třeba Moment, což jsou dobročinné second handy v Ostravě, které přijímají nejen oblečení, ale i drobný nábytek.

V Praze podobně funguje třeba Dobrý skutek nebo domov Sue Ryder. Pomoci můžete i iniciativě Přestupní stanice, která pracuje s lidmi bez domova a zužitkuje každý kousek oblečení. Staré věci můžete zanést i do obchůdku Koloběh, což je charitativní second hand s oblečením, jehož cílem je vytvoření místa pro zaměstnance s tělesným handicapem. V Brně věci doneste třeba do Baltazaru.

– Pokud darujete teplé oblečení, pomůžete lidem bez domova přežít letošní zimu. Pokud máte doma šály, čepice, zimní oblečení, deky, spacáky, které byste chtěli věnovat, zapojte se do projektu #Vem si Mě nebo pomozte spolu s projektem Daruj Kabát.