Zdá se vám nápad pronajímat pokoje a byty, které zrovna nepoužíváte, cizincům, kteří na skok přijedou do země, jednoduše geniální? Už léta se proklínáte, že jste s ním nepředběhli americkou společnost Airbnb? Teď s tím můžete něco udělat.

Ne snad, že byste mohli změnit historii, ale máte příležitost naskočit do už rozjetého vlaku. Airbnb totiž míří na burzu. Zdá se ale, že nepůjde o levnou záležitost.

V rámci primární nabídky firma plánuje prodat akcie až za 2,6 miliardy dolarů (57 miliard korun), což by celou společnost ohodnotilo na 34,8 miliardy dolarů (764 miliard korun). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Airbnb pro regulační úřady.

To je přitom téměř dvojnásobek hodnoty 18 miliard dolarů, na kterou byla firma oceněna v dubnu při získání financí od soukromých investorů.

Na burzu chce Airbnb vstoupit 10. prosince a její burzovní debut je jednou z největších a nejočekávanějších primárních nabídek v USA v letošním roce. Plánuje při té příležitosti prodat 51,9 milionu akcií za cenu v rozmezí 44 až 50 dolarů za kus.

Airbnb plánuje kotaci na trhu Nasdaq pod symbolem ABNB. O vstupu firmy na burzu v letošním roce se mluvilo dlouho, zbrzdila ho však koronavirová krize, kvůli které se podnikání firmy prudce propadlo.

Ve třetím čtvrtletí se však již firmě podařilo dostat do zisku, který činil 219 milionů USD. Za devět měsíců letošního roku však firma vykázala ztrátu 697 milionů dolarů, uvedla agentura DPA.

Airbnb je považována za jednu z největších soukromých firem v USA. Podnik sídlí v San Francisku a své služby začal oficiálně nabízet 11. srpna 2008 pod názvem AirBed & Breakfast (nafukovací matrace & snídaně), který pak zkrátil na Airbnb.

Nyní firma nabízí ubytování ve 13 tisících městech ve více než 180 zemích. Zakladatelé společnosti Brian Chesky, Joe Gebbia a Nathan Blecharczyk plánují prodat při nabídce dohromady akcie téměř za 100 milionů dolarů.

Mezi investory Airbnb patří mimo jiné herec Ashton Kutcher, investiční firmy General Atlantic, TPG, Hillhouse Capital či Vanquard Group a Fidelity Investments.