Celosvětová služba sdíleného ubytování Airbnb ztratila kvůli pandemii a následnému zmrazení trhu s cestováním miliardu dolarů na bookingu, tedy rezervacích pronajímaných bytů. A donutila svého zakladatele Briana Cheského přehodnotit další plány i zpytovat své obchodní svědomí.

Chesky v rozhovoru pro The Times uvedl, že v rámci záchrany Airbnb chce službu vrátit více ke kořenům, a zaměřit se tak na ubytování na lokálních trzích – a také v dosud méně známých destinacích.

„Rostli jsme příliš rychle, udělali jsme mnoho chyb,“ přiznal Chesky v rozhovoru. „Posunuli jsme se. Opravdu musíme myslet na náš dopad na města a komunity. Resetovat se pro vše a všechny.“  

airbnb

Osvícení Cheskému přinesla pandemie a navazující opatření proti šíření koronaviru, zejména uzavření hranic, které sám zakladatel Airnbn popisuje jako „trauma, úplné šílenství a zběsilou paniku“.

„Byl jsem kapitán lodi, hezké lodi. Vše bylo zalité sluncem a najednou nás zasáhlo torpédo. Přišli jsme o většinu byznysu. A ztratili více než miliardu dolarů na zrušených rezervacích,“ popisuje Chesky události z letošního jara.

Pokud jde o refundace zarezervovaných pobytů, ty Airbnb běžně nedělá a politiku vracení peněz nechává na samotných hostitelích. S uzavřením hranic po celém světě se ale vše změnilo a Chesky musel hostům ubytovaným do poloviny května vracet zálohy a firmě navýšit možnosti financování, což se podařilo – získal dvě miliardy dolarů od investorů, mezi kterými jsou například private equity fondy jako Silver Lake nebo Sixth Street Partners, ovšem s desetiprocentním úrokem.

Zakladatel Airbnb v rámci „vážně míněného auditu“ služby, který se zabývá i tím, kdo by měl a kdo naopak neměl inzerovat na této sdílené platformě, navrhl upřednostnit malé hostitele před velkými komerčními operátory, kteří se starají o více bytů najednou. „Máme zájem o jedinečná ubytování. Ať už by je nabízel jednotlivec, nebo firma, musí být autentická.“

Spoluzakladatel Airbnb Brian Chesky (vpravo)

Chesky také rozhodl, že dá další čtvrt miliardy dolarů na pokrytí zatím jen čtvrtiny finančních ztrát, které se dotkly 700 tisíc hostitelů. Zároveň propustil čtvrtinu zaměstnanců, tedy zhruba 2 tisíce lidí, kteří pracovali na nových projektech souvisejících se směřováním služby od poskytovatele ubytování k pokrytí celého cestovatelského zážitku. Tuto strategii nyní přehodnotil. 

Úspory se ale dotknou i samotného zakladatele. Brian Chesky, jehož jmění loni přesahovalo 3 miliardy dolarů, se podle informací amerického deníku The Wall Street Journal hodlá po šest nadcházejících měsíců vzdát svého platu. 

Optimismus ale brzy devětatřicetiletého miliardáře neopouští – naopak už vyhlíží růst, který by měl přijít v postkaranténní éře. „Z pohledu hrubých rezervací byl náš byznys v minulém měsíci dokonce nad úrovněmi loňského roku,“ dodal na závěr svého sebezpytu.