Dlouhé roky trvalo, než se objevila velká hra na motivy Harryho Pottera. Teď se ukazuje, jak publikum po takovém titulu toužilo: Hogwarts Legacy je obrovský hit a důležitý zdroj příjmů pro zábavního giganta Warner Bros. Discovery.

Dvanáct milionů prodaných kopií, výdělky 850 milionů dolarů (asi 18,8 miliardy korun). To vše za dva týdny od vydání. Prodejům na digitální platformě Steam vládl titul už týdny před vydáním a kraloval ve fyzických obchodech i ve všech možných koutech světa. Šlo o nejprodávanější únorovou hru také v českém obchodě Xzone.

Velkou vzpruhu znamenalo Hogwarts Legacy i pro mediální gigant Warner Bros. Discovery, pod jehož hlavičkou vychází. Jeho akcie od začátku roku vzrostly zhruba o 64 procent, přitom v posledních třech letech padaly.

Hogwarts Legacy možná není nejlepší hrou, ale je velmi dobrou. A především je ze světa Harryho Pottera. Což je kombinace, která se neobjevila skoro dvacet let.

Hry o brýlatém čaroději začaly vycházet v roce 2001, spolu s premiérou prvního filmu z později osmidílné série, a ze začátku měly solidní kvalitu. Později ale začala upadat, snad s výjimkou dvou Lego Harry Potter titulů, až se značka na herním poli na deset let odmlčela úplně.

Hogwarts Legacy tak vyšlo v době, kdy už hráči byli po novém potterovském dobrodružství lační. Harry Potter v něm sice není, odehrává se zhruba sto let před jeho érou, ale nabízí dobře známé prostředí, lokace z knih a filmů a dává hráči svobodu, aby si v něm prožil vlastní dobrodružství.

Titul, za kterým stojí americké studio Avalanche Software, vznikal pět let a dle odhadů stál zhruba 150 milionů dolarů (3,3 miliardy korun). Dle všeho se ale vyplatí. Kromě uvedených statistik zlomil rekord v počtu současně sledujících diváků na platformě Twitch mezi hrami pro jednoho hráče: 1,28 milionu. Za první dva týdny se ho odehrálo 280 milionů hodin.

Žádné viditelné narušení prodejních čísel tak nepřinesly ani snahy o bojkot hry, po němž volali někteří hráči či aktivisté brojící proti J. K. Rowlingové, autorce knih o Harrym Potterovi. Vadí jim její kontroverzní výroky vůči trans lidem.

U toho všeho je třeba brát v potaz, že Hogwarts Legacy dosud nevyšlo pro všechny platformy, jeho verze na starší konzole PS4 a Xbox One a handheld Nintendo Switch teprve dorazí v dubnu, respektive v červenci. Dá se čekat, že to prodeje znovu akceleruje, protože současnou generací konzolí nebo moderním PC nedisponují zdaleka všichni hráči.

David Zaslav, šéf Warner Bros. Discovery, označil hry za klíčovou součást strategie jím vedené společnosti. Letos má pod hlavičkou Warner Bros. Games vyjít včetně Hogwarts Legacy celkem šest her, mezi nimi i nově prozrazený Mortal Kombat 12.

Je takřka jisté, že pokračování se dočká i Hogwarts Legacy. A šušká se i o seriálu ze světa Harryho Pottera. Není divu, když se ukazuje, že značka pořád ohromně táhne.