Vývoj cen akcií na pražské burze je dnes velmi dynamický. Moneta okolo 9:30 ztrácela zhruba 3,5 procenta, o 20 minut později část ztráty umazala a klesala o necelá tři procenta. Podobně se vyvíjela telekomunikační O2, která před 10:00 zmírnila ztrátu zhruba na 0,6 procenta.

S menší časovou prodlevou se však křivka obrátila. Kolem 11. hodiny se podle údajů burzovního webu kurz O2 už vyrovnával, Moneta opět rostla.

Oba případy přitom souvisejí se zprávou o sobotním úmrtí nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Společnost O2 patří do portfolia skupiny PPF, která zastřešuje většinu Kellnerova dosavadního byznysu. V případě Monety pak PPF v současnosti usiluje o navýšení svého podílu formou veřejného výkupu akcií na maximální avizovaný objem – 29 procent.

„Společnost PPF je významným akcionářem Monety. O dalším vývoji rozhodnou akcionáři na valné hromadě v dubnu. V tuto chvíli nám nepřísluší celou věc jakýmkoli způsobem dále komentovat,“ řekla mluvčí Monety Zuzana Filipová.

Po úspěšném vypořádání, které proběhne ve dvou vlnách, se má začít jednat o spojení Monety s Air Bank, českým a slovenským Home Creditem a Zonky.

Počáteční pokles akcií některých firem na burze byl podle Petra Bartoně, analytika Natlandu, dán jen zbrklou reakcí na nejistotu, nikoli věcným ohodnocením reálné situace.

„PPF má dostatečně zvládnuté a zaběhnuté procesy, aby loď mohla pokračovat dál. Sice bez kapitána, ale v zásadě v jeho duchu,“ řekl.

Zkušenosti podle něj ukazují, že osobně závislé na zakladateli jsou spíše mnohem menší firmy. PPF je investiční skupinou, nikoli osobním impériem. Jakkoli to byl on, kdo udával strategii, ta se nemusí nutně měnit. Jenom nelze vyloučit, že bude muset v krátkém období překonat nejistotu světových trhů.

„Skupina PPF v Petru Kellnerovi ztrácí zejména stratéga a vizionáře, který je pro svoji autoritu, jíž z titulu svého zakladatelství disponoval, v podstatě nenahraditelný. To však neznamená, že se skupina nemůže dále úspěšně rozvíjet,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Úmrtí zakladatele, který PPF s určitou vizí rozvíjel prakticky od samého počátku, je ale podle něj nepochybně největší výzvou, které skupina ve své třicetileté historii čelí. Přirovnává ji ke stavu, v němž se ocitla společnost Apple po úmrtí spoluzakladatele Steva Jobse.

„Stejně tak i ve skupině PPF jsou lidé, kteří mají potenciál zajistit kontinuitu a její další rozvoj,“ dodal Kovanda.