Nejbohatší Čech Petr Kellner v sobotu večer zahynul při pádu vrtulníku na Aljašce. Tragická nehoda se stala v sobotu při výpravě na heliskiing. Zprávu přinesl americký deník New York Times a informaci o úmrtí Petra Kellnera potvrdila v pondělí i mluvčí skupiny PPF Jitka Tkadlecová.

Ta zároveň požádala, aby všichni respektovali soukromí Kellnerovy rodiny. „Zatímco jeho pracovní život byl plně ve znamení neuvěřitelné pracovitosti a kreativnosti, jeho soukromý život patřil jeho rodině a dětem. Pohřeb proto proběhne v úzkém rodinném kruhu. Prosíme všechny, zejména média, aby v tuto těžkou chvíli respektovali soukromí rodiny pana Petra Kellnera,“ uvedla Tkadlecová.

Při nehodě vrtulníku zahynulo pět lidí, mezi mrtvými je podle aljašské policie i Benjamin Larochaix, trenér freestyle snowboardingu a zakladatel amatérského týmu Team PPF. Při pádu v troskách zemřeli i dva zkušení místní horští průvodci a pilot vrtulníku. Jeden muž havárii přežil a je ve vážném, ale stabilizovaném stavu.

Podle informací Deníku N je jediným přeživším snowboardista a fotograf David Horváth. Ten mezi lety 1997 až 2001 reprezentoval Česko ve světovém poháru ve snowboardingu a desetkrát se stal mistrem republiky v jízdě na na u-rampě.

Vrtulník typu Airbus AS350 B3 havaroval poblíž ledovce Knik – asi 80 kilometrů severovýchodně od největšího aljašského města Anchorage. Uvedli to v neděli majitelé horské chaty Tordrillo Mountain Lodge, která let zajišťovala.

Aljašské záchranné složky vyhlásily po skupině pátrání v sobotu v deset hodin večer, když přijaly zprávu o tom, že se helikoptéra nevrátila z heliskiingové exkurze v horách a že u ledovce zřejmě leží trosky stroje. O jejich zásahu vypovídá podrobněji tento záznam.  

Je to první tragická nehoda za sedmnáct let, co je luxusní horská chata Tordrillo v provozu. Šestapadesátiletý Kellner a padesátiletý Larochaix podle zaměstnanců chaty patřili k častým a oblíbeným hostům. Judd Lake, která za horský resort vyjádřila soustrast rodinám obětí nehody, zároveň uvedla, že příčiny havárie jsou zatím neznámé a vyšetřuje je Národní rada pro bezpečnost dopravy (NTSB).

Petr Kellner začínal jako obchodník s kopírkami, do extraligy českého byznysu vstoupil ovládnutím České pojišťovny. Postupně vybudoval skupinu PPF rozpřaženou přes tři kontinenty a také Home Credit, největšího nebankovního poskytovatele půjček na světě. Kellnerovo jmění na konci loňského roku dosáhlo 293 miliard korun a patřil mezi sto nejbohatších lidí světa.

Kellner byl dvakrát ženatý a má čtyři děti. Jeho dcera Anna je úspěšnou parkurovou jezdkyní a manželka Renáta se angažuje v rodinné nadaci The Kellner Family Foundation.

Tragický skon vyvolal řadu reakcí napříč českým byznysem. „Dnes jsem se musel omluvit z porady vedení na zoomu. Měl jsem slzy v očích,“ svěřil se na Twitteru v reakci na Kellnerovu smrt miliardář Ivo Lukačovič, zakladatel portálu Seznam.cz.

Daniel Křetínský, spolumajitel EPH a partner Kellnerovy dcery Anny, tragickou událost nekomentoval. Jeho společnost ale vyjádření vydala. „Jsme hluboce zarmouceni zprávou o úmrtí Petra Kellnera, který patřil mezi nejbližší obchodní partnery naší skupiny a byl i spoluzakladatel a do roku 2014 akcionářem EPH. Vyjadřujeme upřímnou soustrast rodině a jeho nejbližším,“ zní kondolence z koncernu EPH.

„Je to tragédie, při které mi odešel jeden z nejlepších přátel a dlouholetý obchodní partner. V téhle chvíli k tomu neumím říct nic jiného, než že je mi to hrozně líto a že jsem v myšlenkách s Petrovou rodinou,“ uvedl spolumajitel PPF Jiří Šmejc pro SZ Byznys.

Ekonom Pavel Kohout, který v minulosti pracoval jako ekonomický analytik pro PPF, se svěřil, že nebylo vždy snadné s Kellnerem pracovat. I přesto si ho vážil.

Podle ředitele České spořitelny Tomáše Salomona odešel člověk, který zanechal velice významnou stopu v novodobé podnikatelské i společenské historii. „Bude tu obrovsky chybět,“ dodal.

Marián Hajdúch, ředitel olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny na Twitteru vzpomenul Kellnerovy zásluhy o výzkum na poli biomedicíny. „Byl mimo jiné jedním z prvních investorů do biomedicíny a biotechnologií v Česku. Založil společnost Sotio, stimuloval zájem řady dalších investorů o výsledky akademického výzkumu, čímž se zasloužil o rozvoj tohoto perspektivního odvětví,“ napsal.