skip to main content
Breaking News

Akcie v Evropě i USA výrazně oslabily. Důvodem jsou obavy z šíření mutace delta

Evropské akcie za sebou mají nejhorší den za devět měsíců, panevropský index STOXX Europe 600 uzavřel včerejší obchodování poklesem o 2,32 procenta na 444,19 bodu. Investoři mají obavy z dopadů šíření nakažlivější koronavirové mutace delta na oživení světové ekonomiky.

Na poklesu evropských akciových trhů se velkou měrou podílely například banky, těžařské společnosti a firmy působící v odvětví cestovního ruchu a zábavy. Německý akciový index DAX odepsal 2,62 procenta na 15 133,20 bodu, zatímco index pařížské burzy CAC 40 ztratil 2,54 procenta na 6295,97 bodu. Podobně index londýnské akciové burzy FTSE 100 klesl o 2,34 procenta na 6844,39 bodu.

Reklama

Stejný trend hlásí také akciové trhy v USA. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 2,09 procenta a uzavřel na 33 962,04 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,59 procenta na 4258,49 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 1,06 procenta na 14 274,98 bodu.

„Do značné míry to souvisí s variantou delta. Jsou tu obavy, že ekonomika by se nemusela otevírat tak rychle, jak se všichni domnívají,“ uvedl analytik Paul Nolte ze společnosti Kingsview Asset Management.

Reklama

Podle některých analytiků nicméně k dnešnímu propadu přispěla skutečnost, že ceny akcií se nacházejí na vysokých úrovních a již delší dobu neprošly výraznější korekcí.

„Trh se tak stává mimořádně citlivým na jakoukoli špatnou zprávu,“ uvedl Randy Frederick ze společnosti Charles Schwach. Dnešní pokles trhu označil za poněkud přehnanou reakci.

Analytik Oliver Pursche ze společnosti Wealthspire Advisors vyjádřil přesvědčení, že oživení ekonomiky Spojených států zůstává na dobré cestě a bude pokračovat. Pozornost investorů se nyní upírá k hospodářským výsledkům amerických podniků za druhé čtvrtletí. Tento týden zveřejní čtvrtletní výsledky například streamovací služba Netflix, internetová společnost Twitter či výrobce čipů Intel.

Na devizovém trhu dnes kvůli obavám z mutace delta posilovaly americký dolar, japonský jen a švýcarský frank, tedy měny považované za bezpečné útočiště v období nejistoty. Euro vůči dolaru včera v noci ztrácelo zhruba 0,1 procenta na 1,1798 dolaru. Během dne sestoupilo až na tříměsíční minimum 1,1764 dolaru.

Reklama
Reklama